v jednom i v druhom prípade ide o zmutované gény, ktoré vytvárajú zhubné nádory a metastázy. V oboch prípadoch je prognóza uzdravenia zlá.
Verejné obstarávanie u nás je jedným z tých dobrých úmyslov, ktorými, ako vraví klasik, je dláždená cesta do pekla. Zákon z roku 2006 hovorí, že „pri zadávaní zákaziek sa musí uplatňovať princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie uchádzačov alebo záujemcov, princíp transparentnosti a princíp hospodárnosti a efektívnosti“.
Ale iný klasik, zhodou okolností práve ústami pána pekiel Mefistofela, vraví, že šedivá je každá teória a večne zelený je strom života. Strom života verejného obstarávania na Slovensku znamená napríklad nastavenie podmienok súťaže tak, aby ich vedel splniť len ten jediný uchádzač, ktorého si zadávateľ verejného obstarávania obstaral už pred súťažou. A ten zadanie vysúťaží za takú cenu, aby sa nabalil jednak on, jednak vypisovateľ „súťaže“ a ďalší kmotrovia v pozadí. Cena je, pochopiteľne, dvoj-, troj-, päť-, desaťnásobne predražená oproti finančnej realite celej veci a zdravému rozumu. Veď – do tretice citát – ľudová múdrosť vraví, že z cudzieho krv netečie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.