V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
V Indii sa dodnes vedú spory, či je správne opustiť posvätnú pôdu a šíriť náboženstvá inde. Znamená to totiž znečistiť sa. Misie Hare Krišna sú však po celom svete. Aj na Slovensku.
Nemal ani štyridsať, keď sa stal opátom v Jasove. Musí sa starať o kláštor, školu, komunitu. Niekedy má z toho skepsu, niekedy cíti radosť. Pre .týždeň píše stĺpčeky o žalmoch. Opát Martin Ambróz Štrbák.
Slovo diletant dnes znie nezaslúžene škaredo a pejoratívne. Pod diletantmi máme na mysli nedoukov, ktorí veci robia iba na kolene a neodborne. A predsa sa ich chcem zastať, lebo ich potrebujeme.
Keď zájdete do farského Kostola svätých Petra a Pavla v Pruskom pri Ilave, nájdete tam starý barokový organ z druhej polovice 18. storočia. Žiaľ, my doma vieme len málo oceniť jeho vzácnosť.
Nie som Charlie. Napriek tomu som, prirodzene, mal súcit s obeťami útoku v januári 2015, keď teroristi vystrieľali redakciu francúzskeho satirického časopisu.
Fedor Gál hovorí vo videu kolegu Eugena Kordu, že hovorcami občianskej spoločnosti by mali byť intelektuáli, a nie politici. Súhlasím. Kde sa však podeli naši intelektuáli?
O politike machiavelizmu sa hovorí často, o Niccolovi Machiavellim sa však toho až tak veľa nevie. Preto je dobre, že sa objavila kniha, ktorá je viac než len životopisom. Je sondou do myslenia florentského filozofa.
Onedlho, v septembri, sa dozvieme meno víťaza literárnej súťaže Anasoft litera 2016. Aké sú knihy, čo sa dostali do finálovej desiatky, a kto by mohol byť podľa .týždňa víťazom?
Wojciech Jagielski napísal knihu, ktorá sa síce číta ako román, no pritom je to reportáž. Je o krutých osudoch ugandských detí, ktoré „dospievajú ako divé stromy v ovocnom sade“.