V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
Hovorí sa, že strach má veľké oči. A naozaj má. Nielen vtedy, keď v obyčajnom tieni vidíme strašidlá, ale aj keď prestávame veriť, že ešte niečo môže zmeniť našu neblahú situáciu.
Apokalypsa, zdesenie, hrôza, vyhlásenie vojny. Také boli výrazy, ktoré dominovali francúzskym novinám po teroristických útokoch. No bolo tu i odhodlanie nepoddať sa.
V noci z 9. na 10. novembra zomrel známy filozof André Glucksmann a francúzska tlač sa zákonite ohliada za jeho dielom. Právom, pretože žil nevšedný život.
Slovo fejtón má svoj pôvod vo Francúzsku. Tam mu hovoria „feuilleton“, čo doslovne znamená lístok alebo lístoček. S týmto vedomím otváram zbierku Ludvíka Vaculíka.
4. novembra 2005 skupina mužov ozbrojených boxermi a nožmi zavraždila študenta filozofie Daniela Tupého. Nikdy som o tom nepísal, no po 10 rokoch je to priam stavovská povinnosť.
Niekoľkonásobný majster sveta v šachu a opozičný kritik Vladimira Putina a jeho politického pôsobenia v Rusku napísal ostrú knihu o ruskom diktátorovi.
Medzinárodný vedecký tím spustil experiment s využitím neinvazívnych a nedeštrukčných výskumných metód. Chce touto cestou preskúmať egyptské pyramídy. Prekvapia nás opäť faraóni?
Nespokojnosť niektorých vedcov s poplatkami za prístup k vedeckým časopisom sa dá riešiť rôzne. Hlučnou revoltou, výmenou textov alebo publikovaním v Open Access časopisoch.