Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Hrozba zmeškaného vlaku

.lukáš Krivošík .časopis 18.12.2011

Keď predčasnými voľbami v roku 2006 skončila druhá Dzurindova vláda, bolo to len pár mesiacov pred riadnym termínom. Napriek tomu po nej vtedy zostali nedokončené veci. Jedným z najvypuklejších príkladov bolo zastavenie plánovanej privatizácie železničného Carga a bratislavského letiska. Nový premiér Fico síce tvrdil, že fráza „štát je zlý vlastník“ patrí akurát do „neoliberálnych brožúrok“, lenže vývoj nasledujúcich rokov dal brožúrkam za pravdu.

.týždeň

Rozpočet v dobe neistoty

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.12.2011

Schvaľovanie štátneho rozpočtu minulý týždeň ukázalo, ako rýchlo sa politici vedia dohodnúť, keď hrozí, že krajina stratí dôveru finančných trhov. Konsolidácia verejných financií sa však v čase globálnej neistoty politikom aj tak vymyká spod kontroly.

.týždeň

Ľudia nás odporúčajú ďalej

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.12.2011

Internetová banka, ktorú vedie, práve oslavuje na Slovensku svoj prvý rok. Recesiu vníma ako príležitosť na dobiehanie konkurencie a za výhodu Stredoeurópanov považuje, že sú naučení čeliť náhlym zmenám. Šéf Zuno Bank, András Hámori.

.týždeň

Samostatnosť je vysokou školou demokracie

.lukáš Krivošík .názory 05.12.2011

Angela Merkelová chce v Európe zaviesť fiškálnu úniu. Vzhľadom na všadeprítomný bordel u nás si mnohí Slováci kladú otázku, či by nebolo lepšie, keby nám šéfovali napríklad Nemci. Lenže na čom inom sa máme naučiť si vládnuť, ak nie na vlastných chybách?

.týždeň

Bojím sa o vnúčatá

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 03.12.2011

Tvrdí, že trh potrebuje svedomie. Zároveň volá po takom sociálnom systéme, ktorý si štáty môžu dovoliť. S rozvíjajúcimi sa ekonomikami treba podľa neho viac rátať, no budúcnosť vlastnej krajiny ho napĺňa pesimizmom. Britský ekonóm Ian Scott.

.týždeň

Nie je to čierno-biele

.lukáš Krivošík .časopis .téma 05.11.2011

Počas debát o skorom zavedení eura zastával pred rokmi skôr zdržanlivý postoj. Doteraz hovorí, že euro je komplexná záležitosť, ktorej plné dôsledky sa prejavia postupne. Ján Tóth, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky MF SR.

.týždeň

Odchádzanie bez potlesku

.lukáš Krivošík .časopis .téma 05.11.2011

Pred ôsmimi rokmi od neho všetci očakávali, že bude zárukou stabilného eura. Keď však s koncom októbra odchádzal, jeho politika nakupovania dlhopisov problémových členských štátov spôsobila vlnu kritiky. Bývalý prezident ECB Jean-Claude Trichet.

.týždeň

Lídrom sa nikto nenarodil

.lukáš Krivošík .časopis .rozhovor 30.10.2011

Hovorí, že ak chce človek v sebe vypestovať lídra, zo všetkých cností je najdôležitejšia veľkodušnosť. Na európskej náuke o cnostiach vybudoval filozofiu líderstva, ktorá spája spiritualitu, morálku i podnikavosť. Alexandre Havard.

.týždeň

Európa zachránená. Zn.: dočasne

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň vo svete 29.10.2011

V ťažkých pôrodných bolestiach prišiel vo štvrtok ráno na svet kompromis, ktorý má riešiť dlhovú krízu eurozóny a oddialiť nástup recesie. Výsledky eurosummitu nakopli finančné trhy. No vôbec nie je jasné, či politici draho kúpený čas opäť nepremrhajú.

.týždeň

Kto mal s eurom pravdu?

.lukáš Krivošík .názory 25.10.2011

Často dnes zaznieva, že súčasní kritici politiky okolo eura sú len povestnými „generálmi po bitke“. Nuž, cestujme v čase sedem rokov do minulosti a pozrime sa, kto mal aké argumenty pred vstupom Slovenska do eurozóny.