Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Ako sci-fi ovplyvňovalo skutočnosť

.lukáš Krivošík .časopis .téma 24.07.2011

.obrazy nám ukazujú možnosti. Často je to fantázia, ktorá nás prevedie realitou.“ Autorkou tohto výroku je Mae Jemison, prvá čierna Američanka, ktorá sa v roku 1992 zúčastnila letu do vesmíru na raketopláne Endeavour. Ako dieťa vyrastajúce v 60. rokoch ju k budúcej kariére inšpirovala postava z legendárneho sci-fi seriálu Star Trek. Išlo o poručíčku Uhuru, čiernu komunikačnú dôstojníčku vesmírnej lode Enterprise. V čase, keď mali čierni Američania problém nájsť si solídnejšie zamestnanie, vystupovala v televízii černoška, ktorá mala dôstojnícku hodnosť a dôležité miesto v lodnej posádke. Herečka Nichelle Nichols, ktorá Uhuru stvárnila, inšpirovala celú generáciu svojich krajanov. Keď chcela po prvej sérii zo seriálu odísť, sám Martin Luther King ju presvedčil, aby zostala. Astronautka Mae Jamison pritom nebola jediná, ktorú seriálová postava ovplyvnila. Herečka Whoopi Goldbergová ako malé dievča vraj po zhliadnutí jednej epizódy radostne oznámila rodičom: „Práve som videla v televízii čiernu ženu. A nerobila slúžku.“

.týždeň

Zbohom, raketoplán

.lukáš Krivošík .juraj Petrovič .časopis .téma 24.07.2011

Príbeh raketoplánu sa po troch desaťročiach končí. Aj najvyspelejšie krajiny šetria práve na svojich vesmírnych programoch. Nový impulz pre kozmonautiku by však mohol prísť z Číny či od priekopníckych súkromných firiem. Aká budúcnosť čaká lety do vesmíru? A prečo vlastne vybledli tie veľké sny o zdolaní vesmíru?

.týždeň

Talianska skleróza

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.07.2011

Požiar dlhovej krízy už ohrozuje aj tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. Pritom Taliansko je príliš veľké, aby ho ostatní zachránili. V čom tkvie jadro problému tejto krajiny? A podarí sa jej dostať z dlhovej pasce vlastnými silami?   

.týždeň

Západ ničí kultúra závislosti

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.07.2011

Kritizuje životný štýl britskej spodiny a tvrdí, že Aziati sú možno noví nositelia „buržoáznych cností“. Viac ako kolonializmus vraj poškodili tretí svet socialistické experimenty domácich vládcov. A teší sa už na Singapur. Srílansko-britský ekonóm Razeen Sally.  

.týždeň

Zavedie Nemecko rovnú daň?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.07.2011

Nemecká politická scéna je v týchto dňoch konfrontovaná s radikálnym návrhom, ktorý by prekopal daňové právo a zaviedol v najväčšej európskej ekonomike rovnú daň vo výške 25 percent. Úspech takéhoto podujatia by mal nepochybne vplyv aj na slovenské hospodárstvo.

.týždeň

Strašenie Procházkom

.lukáš Krivošík .časopis 10.07.2011

Keď bola niekedy pred rokom a pol slovenská politická scéna prvý raz konfrontovaná s otázkou, aký postoj zaujať voči Grécku, jeden ľavicový intelektuál o tom napísal patetický článok. Neargumentoval ekonomicky, právne či politicky, ale cez fiktívne dejinné záväzky. Vraj dnes Grékom musíme pomôcť, lebo niekedy pred 2 400 rokmi položili základy európskej civilizácie, zahnali Peržanov a okrem toho sme ich už raz zradili – v roku 1204, keď križiaci vyplienili Konštantínopol. Chýbala už len vsuvka o Cyrilovi a Metodovi (tiež prišli z Grécka)...

.týždeň

Naše rozhodnutia bývajú smrteľné

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 02.07.2011

Dvadsať rokov sa venuje krízovému manažmentu. Naposledy zachránil výrobu injekčných striekačiek v spoločnosti Chirana T. Injecta v Starej Turej. Pred dvoma rokmi bola takmer mŕtva a dnes expanduje. O osudových rozhodnutiach sme sa rozprávali s krízovým manažérom Teodorom Lysákom.

.týždeň

Rakovina peňazí

.lukáš Krivošík .časopis .téma 02.07.2011

Inflácia je starší jav než peniaze samotné. Teda ak za peniaze považujeme len bankovky a mince. Domorodí divosi na tichomorskom ostrove Yap používali po stáročia ako platidlo veľké okrúhle vápencové kamene s otvorom uprostred.

.týždeň

Život s infláciou

.lukáš Krivošík .martin Vlachynský .eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .téma 02.07.2011

Obyvateľov Slovenska v uplynulých mesiacoch nepríjemne zaskočilo zdražovanie. Aké sú príčiny rastúcej inflácie? Príde opäť k jej zníženiu? Čo s infláciou môže urobiť vláda? A čo má robiť človek, ktorý sa v inflačných časoch prirodzene obáva o svoje úspory?

.týždeň

Singapur na Dunaji

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 25.06.2011

Ministerstvo hospodárstva malo možno pomenovať svoj program stovky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia „Cililing“ namiesto „Singapur“. Ušetrilo by si aspoň uštipačné otázky o tom, či chce u nás vláda po vzore ázijskej krajiny zaviesť aj trest smrti a palicovanie.