V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
Od roku 2012 nevychádzal Julian Assange z ekvádorského veľvyslanctva v Londýne. Britská polícia by ho ihneď zatkla. Dnes môže zakladateľ serveru WikiLeaks konečne odísť.
Primárky sú dôležité, no veštiť podľa nich nejde. Nie dnes, keď je správanie voličov čoraz menej predvídateľné. Napriek tomu Ted Cruz žiari, Trump zúri a demokrati si hryzú nechty.
Schengen končí – aspoň v podobe, akú sme dosiaľ poznali. Dalo sa to predvídať už v závere minulého roka, keď Európou otriasol teroristický útok v parížskom klube Bataclan.
Občianska vojna v Jemene navonok akoby neprebiehala. Medzinárodné spoločenstvo jej nevenuje ani zďaleka toľko pozornosti ako konfliktu v Sýrii. Zatiaľ.
V decembri vyhlásil pápež František Svätý rok milosrdenstva. Platí globálne, ale priťahuje ľudí hlavne do Ríma. Už počas januára navštívilo Vatikán vyše milióna pútnikov.
Schengenský priestor bude možno čoskoro minulosťou. A dublinský systém podávania žiadostí o azyl sa odoberie do dejín zrejme už v marci. Niežeby si boli dôležitosťou rovné.
V sobotu večer Spojené štáty a Európska únia oznámili zrušenie sankcií voči Iránu. Je zaujímavé vidieť túto udalosť v svetle analýz po rámcovej dohode z jari 2015.
Každé európske veľkomesto, ktoré som navštívila, figuruje na stupnici špiny niekde inde. Nech mi svedomie odpustí, ale najvyššie by som zaradila Paríž.