V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
Keby náhodou ožil Karl Marx, z ktorej krajiny by mal radosť? Paradoxne asi z USA. Nominačné zjazdy demokratov aj republikánov totiž ukázali, akou politickou silou je dnes v Amerike hnev proletariátu.
Ženy stoja na čele vlád vo viacerých krajinách, okrem iných vo Veľkej Británii. Keď sa Briti pozrú do svojich dejín, nájdu v nich niekoľko výrazných ženských vládkyň.
Najväčší boxer v histórii Muhammad Ali žil roky v tieni svojej choroby. Na verejnosti sa takmer neobjavoval. Neprestal však byť stelesnením amerického sna.
Narodila sa v komunistickej východoeurópskej krajine a stala sa Trumpovou manželkou. Nemáme na mysli Ivanu z Česka, ale Melaniu zo Slovinska. Donald Trump má emigrantky z Východu zrejme rád.
On je považovaný za najväčšieho vojnového fotografa na svete. Ona je pre mnohých iba jeho milenkou. Toto je príbeh lásky, smrti a španielskej občianskej vojny. A príbeh najväčšej vojnovej fotografky.
V päťdesiatych rokoch stroskotala v bulharskej Varne portugalská obchodná loď. Vrak Aurelie dotiahli k Ravde, mestečku neďaleko od historického Nesebaru, a ktosi dostal nápad urobiť z neho reštauráciu.
Britskou premiérkou sa minulý týždeň stala žena – Theresa May. Pre Britov to nemusí byť zlá správa. Keď sa pozrú do svojich dejín, nájdu v nich niekoľko výrazných ženských vládkyň, ktoré dokázali krajinu vytiahnuť aj z ťažkej krízy jednotnejšiu a silnejšiu.