Ale k Rejdovej sebaobhajobe aj k jeho označeniu Gorily za „šalátovinu“ a za „grc“, ktorý je pravdivý iba na 20 percent, treba ešte niečo dopovedať.
Ján Rejda ako vôbec prvá postava z Gorily verejne potvrdil, že do odpočúvaného bytu na Vazovovej ulici naozaj chodil. To je posun – dnes už žiadna z hlavných postáv nemôže predstierať, že Gorila je čistý výmysel, ktorý sa neopiera o žiadne odposluchy v onom byte. Už teda možno pokladať za fakt, že Gorila stavia na reálnych odposluchoch z rokov 2005 a 2006. Rejda však prichádza so sebaobhajobou, ktorú treba brať vážne: do konšpiračného bytu vraj chodil ako protikorupčný policajt, ktorý poskytoval Vargovi menej dôležité spravodajské informácie výmenou za dôležitejšie informácie o páchaní trestnej činnosti a priebehu privatizácie. Pre SME odmietol, že by za to bral peniaze, ako to vyplýva zo zaznamenanej konverzácie s Vargom. Tie lži vraj účelovo pustila do sveta SIS, ktorá ho chcela kompromitovať z účelových dôvodov.
A teraz kľúčová otázka: Komu veriť viac, Rejdovým rečiam v Gorile či Rejdovým rečiam v SME? Alebo inak: je Ján Rejda dôveryhodný policajt? Tento niekdajší šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii hovorí, že po zmene vedenia iného útvaru, v ktorom naposledy pôsobil, požiadal minulý rok na jeseň o uvoľnenie zo služobného pomeru. Lenže Rejdu vyzval na odchod policajný prezident Jaroslav Spišiak – a jedným z dôvodov boli aj Rejdove aktivity, ktoré zachytáva Gorila. S Rejdom teda nemala problém len konkurenčná SIS, ale aj jeho vlastná polícia. Je tu ešte jedna okolnosť, ktorá hovorí v prospech autenticity Gorily: ak má byť tento spis siskármi hrubo zmanipulovaný „grc“ v neprospech Rejdu, prečo záznam rozhovoru Rej du s Vargom obsahuje i informácie, ktoré kompromitujú aj niektorých funkcionárov vtedajšej SIS? Nie náhodou preto, že príslušný spravodajský dôstojník naozaj verne zapísal všetko, o čom sa Rejda s Vargom zhovárali?
Článok je skrátená verzia textu, ktorý vyšiel na www.tyzden.sk.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.