Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Českí študenti národnosť nerozlišujú

.katarína Vítková .časopis .téma

Váhate, ktorý z dvojice Gabčík – Kubiš bol Slovák a ktorý Čech? Istý plukovník českej armády sa pri rozhovore s mojím českým manželom na túto tému pousmial: „Hádam si Slováci nemyslia, že druhý parašutista sa volal Nagymaros.“ Typický český fórik.

.v Česku je pred 70. výročím atentátu na ríšskeho protektora živo. V centre Prahy vyrastá model koncentračného tábora, ktorý bude za svojimi múrmi ukrývať výstavu o hrdinoch a obetiach protektorátu. Česká televízia vysiela 44-dielny dokument o Reinhardovi Heydrichovi, Národné múzeum pripravilo expozíciu o odboji a kolaborácii. Dokonca aj občasník mestskej časti Praha 8, kde sa nachádza povestná Heydrichova zákruta, venoval tejto téme niekoľko strán. Za normálnych okolností sú tam len lokálne pletky.
Čo však vedia o Jozefovi Gabčíkovi a Jánovi Kubišovi, ktorých hrdinský čin má čestné miesto aj v amerických učebniciach dejepisu, českí študenti? Absolventka obchodnej akadémie Lucia Obermanová si pamätá atentát na Heydricha veľmi dobre: „Venovali sme sa tomu viac ako obvyklej téme. Brali sme to ako veľmi významnú udalosť v rámci našich dejín.“ Martin Marik, ktorý skončil pred tromi rokmi gymnázium, si zase spomína, že „v škole sa nerobili rozdiely medzi tým, že jeden bol Slovák a druhý Čech“.
Učiteľka dejepisu Ivana Lambeitlová z pražského gymnázia u Libeňského zámočku, ktorý sa nachádza len kúsok od miesta atentátu, hovorí, že študenti vnímajú Gabčíka s Kubišom pozitívne. „Skôr to u nich vyvoláva otázky, či ide o náhodu alebo zámer, že jeden bol Čech a druhý Slovák, respektíve, či ide o prejav čechoslovakizmu, dávnej spolupatričnosti a slovanskej blízkosti Čechov a Slovákov.“
Ani historik Vojtech Šustek medzi parašutistami nerozlišuje. Gabčík mu je sympatický aj preto, že na rozdiel od väčšiny Slovákov išiel do odboja. „Myslím, že Gabčík bol trošku na Slovákov naštvaný. Ako vojak z povolania bral ako povinnosť bojovať za exilovú vládu aj s vedomím, že ide na istú smrť. Zo slovenských pilotov, ktorí mali možnosť odletieť, to neurobil skoro nikto. Zostali na Slovensku a bojovali na strane Nemcov.“
Povedomie národa je o vzdelaní, a teda aj o pedagógoch a ich umení nadchnúť deti pre vec. Študenti učiteľky Lambeitlovej už videli české filmy Atentát aj Lidice, navštívili Kostol sv. Cyrila a Metoda, poznajú aj osud Karola Čurdu. „Boli sme aj na Kobyliskej strelnici, kde popravovali Čechov počas stanného práva. Na hodinách dejepisu sme pracovali aj s dobovými výtlačkami novín. Snažila som sa, aby získali študenti o období atentátu a následnej heydrichiády čo najucelenejšiu predstavu.“

Autorka je spolupracovníčka .týždňa
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite