Dá sa povedať, že to bol pekelný útok, ktorý sa odohral v nebi. V obchodnom centre Westgate Mall v kenskom hlavnom meste Nairobi zostalo vyše šesťdesiat zabitých ľudí a viac ako 170 utrpelo zranenie. Medzi obeťami teroristov sú Austrálčania, Briti, Kanaďania, Juhokórejčania aj Juhoafričania. Na zozname zavraždených sú aj mená z rodiny prezidenta Uhuru Kenyattu – teroristi mu zabili synovca so snúbenicou.
Podľa vládnej verzie prebehli udalosti takto: Útok vykonalo približne 10 až 15 útočníkov prepojených so somálskou sieťou milícií al-Šabáb, ktorá má styky s al-Káidou. Útočníci prepadli nákupné stredisko, kam často chodia solventní občania Nairobi a členovia tamojšej zahraničnej komunity. Nákupné centrum stojí na Peponi Road – Nebeskej ceste. No scény, ktoré sa počas štyroch dní intenzívnych prestreliek medzi teroristami a kenskými ozbrojenými silami odohrávali, vôbec nepripomínali nebo.
.pomsta za Somálsko
„S veľkým smútkom oznamujem, že o život prišlo 61 civilistov. Aj šesť príslušníkov ozbrojených síl prinieslo pri porážke zločincov najvyššiu obeť,“ povedal v televíznom prejave prezident Kenyatta len niekoľko hodín po tom, čo príslušníci špeciálnych jednotiek kenskej armády s podporou kolegov z USA a Izraela prevzali kontrolu nad nákupným strediskom a vyhlásili, že všetci teroristi boli neutralizovaní.
Útočníci vtrhli do nákupného strediska v sobotu okolo jednej hodiny popoludní a okamžite spustili paľbu. Podľa očitých svedkov tvrdili, že je to pomsta za okupáciu Somálska kenskou armádou.
Kenské ozbrojené sily v roku 2011 naozaj prekročili hranice Somálska, aby porazili milície al-Šabáb. Tie už niekoľko rokov trápili tamojších obyvateľov. Vtedajší kenský prezident Mwai Kibaki odôvodnil zásah proti teroristom za hranicami tým, že al-Šabáb využíva Somálsko ako štartovaciu plochu pre svoje útoky proti Keni. Priamym impulzom, aby kenská armáda prekročila hranice so Somálskom, bolo to, že milície al-Šabáb uskutočnili sériu únosov, ktorých terčom sa stali aj francúzski, britskí a španielski občania.
Keď po marcových voľbách v tomto roku nastúpil do prezidentského kresla Uhuru Kenyatta, ponechal silnú vojenskú prítomnosť Keňanov v Somálsku bezo zmeny. Tým si vyslúžil hnev milícií al-Šabáb. Teroristi počas útoku žiadali okamžité stiahnutie kenských jednotiek zo Somálska. A ešte aj počas bojov zverejňoval al-Šabáb na Twitteri svoje údajné víťazstvá a chválil sa, že „porazí neveriacich – kenskú armádu“.
.medzinárodná banda teroristov
Prepadnutie obchodného centra Westgate Shopping Mall prebehlo dramaticky. Útočníci sa zrejme dostali do budovy dlhší čas pred útokom a zaujali strategické pozície. Pri prednom vchode do centra ich ozbrojení spoločníci medzitým guľkou do hlavy popravili šéfa ochranky a pri vchode odpálili granát.
Reakcia bola rovnako rýchla. Budovu za krátky čas obklopili ozbrojené sily. Obliehanie sa začalo aj ostrými prestrelkami. Komplikovaná operácia, ktorá mala potlačiť teroristov, bola aj z politického hľadiska citlivá záležitosť. Zúčastnili sa na nej medzinárodné sily vrátane izraelských, britských a amerických špeciálnych jednotiek. Pomocou riadených detonácií sa im podarilo preraziť nepriestrelné steny a dvere. Tí útočníci, ktorí prvú vlnu ofenzívy prežili, boli zastrašení, ale ešte nie zlomení. Dráma sa stupňovala. Teroristi začali popravovať rukojemníkov. Podľa svedectiev zajatcov, ktorí prežili a boli oslobodení, obete pred smrťou znásilňovali a neľudsky týrali.
Milície al-Šabáb boli na svoje „hrdinstvá“ vo Westgate Shopping Center hrdé a veľmi rýchlo sa prihlásili k zodpovednosti za ne. V pondelok sa na internetovej stránke blízkej militantom objavila audio správa, v ktorej sa teroristi chválili, že stále ovládajú budovu. „Aj napriek nepodareným pokusom Židov a kresťanov o dobytie obchodného centra oznamujeme, že Westgate majú stále pod kontrolou mudžáhidi,“ vyhlásil v tejto nahrávke hovorca milícií al-Šabáb, šejk Alí Muhammad Rage. „Ich prevaha nebola narušená.“
Al-Šabáb zverejnil aj mená osôb, ktoré útok uskutočnili – a boli to mená z najrôznejších kútov sveta, podľa všetkého samí vycvičení, skúsení bojovníci proti „neveriacim“. Ak niekto pochyboval o tom, že prepadnutie v kenskej metropole má medzinárodný dosah a rozmer, musel ho ten zoznam prekvapiť. Šiesti z teroristov mali americké občianstvo. Ďalej tam bol jeden Fín, jeden Somálčan, jeden Keňan, jeden Sýrčan a jeden Brit – vlastne Britka. Údajne išlo o takzvanú bielu vdovu Samanthu Lewthwaiteovú, vdovu po Germainovi Lindsayovi, ktorý v júli 2005 uskutočnil teroristický útok na londýnske metro.
.Britka medzi mudžáhidmi
Lewthwaitovej meno vyvolalo najväčšie spory. Minister vnútra Joseph Ole Lenku totiž poprel, že by bola medzi teroristami vo Westgate aj žena, no svedkovia tvrdia, že ju videli, ako v budove prevzala velenie nad prvou vlnou útoku. Samantha Lewthwaitová je zatiaľ na úteku. „Bola tam žena, všetko som videla a prežila. Bola tam aj žena,“ tvrdila jedna vyslobodená rukojemníčka.
Vláda síce účasť Samanthy Lewthwaitovej na útoku poprela, ale prezident Kenyatta v prejave k občanom neochotne uznal, že medzi teroristami mohla byť aj žena. Zároveň vyzval na trpezlivosť a povedal, že vyšetrovanie odpovie na všetky otázky. Britské noviny sú plné správ o Samanthe Lewthwaitovej, dcére britského vojaka, ktorý v Severnom Írsku bojoval proti tamojším teroristom. Táto žena ešte ako tínedžerka konvertovala na islam a odvtedy pôsobí v teroristických štruktúrach. V čase útoku patrila k hľadaným osobám v Juhoafrickej republike a podľa internetových zdrojov sa stále venovala verbovaniu a výcviku mudžáhídov – osobitne žien.
Svedkovia jednoznačne hovoria o tom, že medzi teroristami sa vyskytovala žena, nie síce viditeľne ozbrojená, zato však mala značnú autoritu. Vydávala rozkazy v angličtine a podľa všetkého sa na jej príkaz odohralo aj popravovanie zajatých ľudí. Bola, alebo nebola vo Westgate skutočne Samantha Lewthwaitová? Aj táto otázka patrí do dlhého zoznamu tých zatiaľ nezodpovedaných.
.kritické hlasy
Ďalšie otázky sa týkajú fungovania kenských tajných služieb, ktoré nevarovali pred hroziacim útokom. Keňania sú pobúrení a parlament volá po rozpustení Národnej špionážnej agentúry a Národných tajných služieb (NIS). „Informačné agentúry v Keni zlyhali. Sami priznali, že nebrali informácie, ktoré mali k dispozícii, dostatočne vážne. Zostáva ešte mnoho nezodpovedaných otázok. Kto presne boli rukojemníci, prečo ich vyslobodenie trvalo tak dlho, o čo všetko šlo?“ hovorí kenský ľudskoprávny aktivista Al Amin Kimanthí.
Objavili sa aj tvrdenia, že teroristi alebo ich komplici si niekoľko mesiacov pred útokom prenajali vo Westgate Shopping Malli obchodné priestory a využívali ich ako svoju operačnú základňu. To by vysvetľovalo, prečo mohli mať dosť palebnej sily, aby sa udržali na pozíciách až štyri dni, a to v intenzívnych prestrelkách s kenskými ozbrojenými silami. „To by sa v žiadnom prípade nemohlo stať, ak by boli všetky zbrane a muníciu priniesli do budovy iba v tú sobotu,“ povedal nám vojak, ktorý nechcel byť menovaný.
Nikto nespochybňoval reakciu medzinárodných ozbrojených síl, v ktorých boli členovia kenských, izraelských, amerických a britských jednotiek rýchleho nasadenia. Tieto jednotky bojovali proti teroristom niekoľko hodín a napokon ich aj porazili.
No humanitárne organizácie, ktoré sa podieľali na odnášaní tiel z obchodného centra, kritizovali nedostatok informácií a slabú koordináciu. Civilný záchranár, ktorý v budove strávil niekoľko hodín, sa vyjadril, že špeciálna polovojenská jednotka kenskej armády GSU (General Service Unit) by bola operáciu ukončila omnoho skôr, keby jej v tom nebránilo armádne velenie. Napokon sa víťazstvo nad teroristami podarilo dosiahnuť pomocou riadených výbušnín a snajperskej streľby. Navyše, teroristi mali pravdepodobne na sebe samovražedné vesty. Z obchodného centra bolo napokon zachránených približne tisíc ľudí. Počet mŕtvych na strane teroristov nie je jednoznačne určený. Podľa úradných zdrojov ich zahynulo päť, ale osud desiatich ďalších je nejasný. V súvislosti s útokom však bolo na letisku neskôr zadržaných desať podozrivých osôb.
.strategická Keňa
Nezodpovedané otázky bude riešiť parlamentná bezpečnostná komisia, ktorá zrejme požiada prezidenta, aby nariadil nezávislé vyšetrovanie útoku. Prepadnutie Westgate Shopping Mallu nebolo totiž tak celkom nepredvídateľné. Od 14. októbra 2011, keď kenská armáda spustila operáciu Linda Nchi (po kiswahilsky to znamená Bráňte Keňu) na území Somálska, odohráva sa v Keni každý rok deväť teroristických útokov.
Prekvapivý moment bol azda len ten, že milície al-Šabáb zmenili taktiku a začali sa venovať mestskému terorizmu. Dosiaľ mali vo zvyku hádzať granáty alebo odpaľovať výbušniny v budovách. Analytici predpokladajú, že takáto zmena si vyžiada aj nové pravidlá zásahov, ktoré budú musieť prijať kenské ozbrojené sily.
Jedno sa však nemení: strategická poloha Kene na mape sveta. Krajina je pomerne blízko k Strednému východu aj k nepokojným východným oblastiam Afriky s prístupom k moru. Táto lokalita vytvára z Kene príhodné miesto pre rôzne – aj medzinárodné – bezpečnostné operácie. Keňa sa niekoľkokrát dostala pod paľbu kritiky za svoje úzke vzťahy so Západom a s Izraelom. Jej predstavitelia tvrdia, že sa v tomto ohľade nemajú za čo ospravedlňovať. Možno však budú musieť priznať vinu v niečom inom – ak vyjde najavo, že kompetentní poznali a ignorovali hrozby, ktoré napokon viedli k peklu na Nebeskej ulici.
Autor je kenský novinár, pracuje pre agentúru OSN – UN-HABITAT.
Podľa vládnej verzie prebehli udalosti takto: Útok vykonalo približne 10 až 15 útočníkov prepojených so somálskou sieťou milícií al-Šabáb, ktorá má styky s al-Káidou. Útočníci prepadli nákupné stredisko, kam často chodia solventní občania Nairobi a členovia tamojšej zahraničnej komunity. Nákupné centrum stojí na Peponi Road – Nebeskej ceste. No scény, ktoré sa počas štyroch dní intenzívnych prestreliek medzi teroristami a kenskými ozbrojenými silami odohrávali, vôbec nepripomínali nebo.
.pomsta za Somálsko
„S veľkým smútkom oznamujem, že o život prišlo 61 civilistov. Aj šesť príslušníkov ozbrojených síl prinieslo pri porážke zločincov najvyššiu obeť,“ povedal v televíznom prejave prezident Kenyatta len niekoľko hodín po tom, čo príslušníci špeciálnych jednotiek kenskej armády s podporou kolegov z USA a Izraela prevzali kontrolu nad nákupným strediskom a vyhlásili, že všetci teroristi boli neutralizovaní.
Útočníci vtrhli do nákupného strediska v sobotu okolo jednej hodiny popoludní a okamžite spustili paľbu. Podľa očitých svedkov tvrdili, že je to pomsta za okupáciu Somálska kenskou armádou.
Kenské ozbrojené sily v roku 2011 naozaj prekročili hranice Somálska, aby porazili milície al-Šabáb. Tie už niekoľko rokov trápili tamojších obyvateľov. Vtedajší kenský prezident Mwai Kibaki odôvodnil zásah proti teroristom za hranicami tým, že al-Šabáb využíva Somálsko ako štartovaciu plochu pre svoje útoky proti Keni. Priamym impulzom, aby kenská armáda prekročila hranice so Somálskom, bolo to, že milície al-Šabáb uskutočnili sériu únosov, ktorých terčom sa stali aj francúzski, britskí a španielski občania.
Keď po marcových voľbách v tomto roku nastúpil do prezidentského kresla Uhuru Kenyatta, ponechal silnú vojenskú prítomnosť Keňanov v Somálsku bezo zmeny. Tým si vyslúžil hnev milícií al-Šabáb. Teroristi počas útoku žiadali okamžité stiahnutie kenských jednotiek zo Somálska. A ešte aj počas bojov zverejňoval al-Šabáb na Twitteri svoje údajné víťazstvá a chválil sa, že „porazí neveriacich – kenskú armádu“.
.medzinárodná banda teroristov
Prepadnutie obchodného centra Westgate Shopping Mall prebehlo dramaticky. Útočníci sa zrejme dostali do budovy dlhší čas pred útokom a zaujali strategické pozície. Pri prednom vchode do centra ich ozbrojení spoločníci medzitým guľkou do hlavy popravili šéfa ochranky a pri vchode odpálili granát.
Reakcia bola rovnako rýchla. Budovu za krátky čas obklopili ozbrojené sily. Obliehanie sa začalo aj ostrými prestrelkami. Komplikovaná operácia, ktorá mala potlačiť teroristov, bola aj z politického hľadiska citlivá záležitosť. Zúčastnili sa na nej medzinárodné sily vrátane izraelských, britských a amerických špeciálnych jednotiek. Pomocou riadených detonácií sa im podarilo preraziť nepriestrelné steny a dvere. Tí útočníci, ktorí prvú vlnu ofenzívy prežili, boli zastrašení, ale ešte nie zlomení. Dráma sa stupňovala. Teroristi začali popravovať rukojemníkov. Podľa svedectiev zajatcov, ktorí prežili a boli oslobodení, obete pred smrťou znásilňovali a neľudsky týrali.
Milície al-Šabáb boli na svoje „hrdinstvá“ vo Westgate Shopping Center hrdé a veľmi rýchlo sa prihlásili k zodpovednosti za ne. V pondelok sa na internetovej stránke blízkej militantom objavila audio správa, v ktorej sa teroristi chválili, že stále ovládajú budovu. „Aj napriek nepodareným pokusom Židov a kresťanov o dobytie obchodného centra oznamujeme, že Westgate majú stále pod kontrolou mudžáhidi,“ vyhlásil v tejto nahrávke hovorca milícií al-Šabáb, šejk Alí Muhammad Rage. „Ich prevaha nebola narušená.“
Al-Šabáb zverejnil aj mená osôb, ktoré útok uskutočnili – a boli to mená z najrôznejších kútov sveta, podľa všetkého samí vycvičení, skúsení bojovníci proti „neveriacim“. Ak niekto pochyboval o tom, že prepadnutie v kenskej metropole má medzinárodný dosah a rozmer, musel ho ten zoznam prekvapiť. Šiesti z teroristov mali americké občianstvo. Ďalej tam bol jeden Fín, jeden Somálčan, jeden Keňan, jeden Sýrčan a jeden Brit – vlastne Britka. Údajne išlo o takzvanú bielu vdovu Samanthu Lewthwaiteovú, vdovu po Germainovi Lindsayovi, ktorý v júli 2005 uskutočnil teroristický útok na londýnske metro.
.Britka medzi mudžáhidmi
Lewthwaitovej meno vyvolalo najväčšie spory. Minister vnútra Joseph Ole Lenku totiž poprel, že by bola medzi teroristami vo Westgate aj žena, no svedkovia tvrdia, že ju videli, ako v budove prevzala velenie nad prvou vlnou útoku. Samantha Lewthwaitová je zatiaľ na úteku. „Bola tam žena, všetko som videla a prežila. Bola tam aj žena,“ tvrdila jedna vyslobodená rukojemníčka.
Vláda síce účasť Samanthy Lewthwaitovej na útoku poprela, ale prezident Kenyatta v prejave k občanom neochotne uznal, že medzi teroristami mohla byť aj žena. Zároveň vyzval na trpezlivosť a povedal, že vyšetrovanie odpovie na všetky otázky. Britské noviny sú plné správ o Samanthe Lewthwaitovej, dcére britského vojaka, ktorý v Severnom Írsku bojoval proti tamojším teroristom. Táto žena ešte ako tínedžerka konvertovala na islam a odvtedy pôsobí v teroristických štruktúrach. V čase útoku patrila k hľadaným osobám v Juhoafrickej republike a podľa internetových zdrojov sa stále venovala verbovaniu a výcviku mudžáhídov – osobitne žien.
Svedkovia jednoznačne hovoria o tom, že medzi teroristami sa vyskytovala žena, nie síce viditeľne ozbrojená, zato však mala značnú autoritu. Vydávala rozkazy v angličtine a podľa všetkého sa na jej príkaz odohralo aj popravovanie zajatých ľudí. Bola, alebo nebola vo Westgate skutočne Samantha Lewthwaitová? Aj táto otázka patrí do dlhého zoznamu tých zatiaľ nezodpovedaných.
.kritické hlasy
Ďalšie otázky sa týkajú fungovania kenských tajných služieb, ktoré nevarovali pred hroziacim útokom. Keňania sú pobúrení a parlament volá po rozpustení Národnej špionážnej agentúry a Národných tajných služieb (NIS). „Informačné agentúry v Keni zlyhali. Sami priznali, že nebrali informácie, ktoré mali k dispozícii, dostatočne vážne. Zostáva ešte mnoho nezodpovedaných otázok. Kto presne boli rukojemníci, prečo ich vyslobodenie trvalo tak dlho, o čo všetko šlo?“ hovorí kenský ľudskoprávny aktivista Al Amin Kimanthí.
Objavili sa aj tvrdenia, že teroristi alebo ich komplici si niekoľko mesiacov pred útokom prenajali vo Westgate Shopping Malli obchodné priestory a využívali ich ako svoju operačnú základňu. To by vysvetľovalo, prečo mohli mať dosť palebnej sily, aby sa udržali na pozíciách až štyri dni, a to v intenzívnych prestrelkách s kenskými ozbrojenými silami. „To by sa v žiadnom prípade nemohlo stať, ak by boli všetky zbrane a muníciu priniesli do budovy iba v tú sobotu,“ povedal nám vojak, ktorý nechcel byť menovaný.
Nikto nespochybňoval reakciu medzinárodných ozbrojených síl, v ktorých boli členovia kenských, izraelských, amerických a britských jednotiek rýchleho nasadenia. Tieto jednotky bojovali proti teroristom niekoľko hodín a napokon ich aj porazili.
No humanitárne organizácie, ktoré sa podieľali na odnášaní tiel z obchodného centra, kritizovali nedostatok informácií a slabú koordináciu. Civilný záchranár, ktorý v budove strávil niekoľko hodín, sa vyjadril, že špeciálna polovojenská jednotka kenskej armády GSU (General Service Unit) by bola operáciu ukončila omnoho skôr, keby jej v tom nebránilo armádne velenie. Napokon sa víťazstvo nad teroristami podarilo dosiahnuť pomocou riadených výbušnín a snajperskej streľby. Navyše, teroristi mali pravdepodobne na sebe samovražedné vesty. Z obchodného centra bolo napokon zachránených približne tisíc ľudí. Počet mŕtvych na strane teroristov nie je jednoznačne určený. Podľa úradných zdrojov ich zahynulo päť, ale osud desiatich ďalších je nejasný. V súvislosti s útokom však bolo na letisku neskôr zadržaných desať podozrivých osôb.
.strategická Keňa
Nezodpovedané otázky bude riešiť parlamentná bezpečnostná komisia, ktorá zrejme požiada prezidenta, aby nariadil nezávislé vyšetrovanie útoku. Prepadnutie Westgate Shopping Mallu nebolo totiž tak celkom nepredvídateľné. Od 14. októbra 2011, keď kenská armáda spustila operáciu Linda Nchi (po kiswahilsky to znamená Bráňte Keňu) na území Somálska, odohráva sa v Keni každý rok deväť teroristických útokov.
Prekvapivý moment bol azda len ten, že milície al-Šabáb zmenili taktiku a začali sa venovať mestskému terorizmu. Dosiaľ mali vo zvyku hádzať granáty alebo odpaľovať výbušniny v budovách. Analytici predpokladajú, že takáto zmena si vyžiada aj nové pravidlá zásahov, ktoré budú musieť prijať kenské ozbrojené sily.
Jedno sa však nemení: strategická poloha Kene na mape sveta. Krajina je pomerne blízko k Strednému východu aj k nepokojným východným oblastiam Afriky s prístupom k moru. Táto lokalita vytvára z Kene príhodné miesto pre rôzne – aj medzinárodné – bezpečnostné operácie. Keňa sa niekoľkokrát dostala pod paľbu kritiky za svoje úzke vzťahy so Západom a s Izraelom. Jej predstavitelia tvrdia, že sa v tomto ohľade nemajú za čo ospravedlňovať. Možno však budú musieť priznať vinu v niečom inom – ak vyjde najavo, že kompetentní poznali a ignorovali hrozby, ktoré napokon viedli k peklu na Nebeskej ulici.
Autor je kenský novinár, pracuje pre agentúru OSN – UN-HABITAT.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.