Najväčší oriešok pre Ježiška sú ľudia, ktorí nič nepotrebujú, nechcú, tvária sa nad materiálnymi vecami povznesene a vyraziť z nich akékoľvek želanie je ťažšie, ako rozkryť majetkové siete za schránkovými firmami na Belize. Preto sme tento rok poprosili redaktorov, spolupracovníkov a priateľov .týždňa, aby namiesto tipov na skvelé vianočné darčeky pre iných napísali také cvičné listy Ježiškovi a dali do nich to, čo by si aj sami želali dostať pod stromček. Sú naozaj inšpiratívne!
.hobisti a analytici
Najlepšie sa kupujú darčeky tým, ktorí majú vyhranené koníčky alebo úzko špecializované záujmy. Ak máte v rodine napríklad potápača alebo šnorchlistu, svojím želaním vás navedie na správny dar chemik a autor z rubriky .veda Peter Szolcsányi: „Odporúčam revolučné biomimetické (= prírodu napodobňujúce) plutvy ForceFin, ktorých tvar je inšpirovaný plutvami rýb z kategórie šprinterov a aktuálnymi poznatkami z hydrodynamiky a mechaniky plávania. Zabezpečujú podstatne silnejší kop – a teda rýchlejší pohyb – pri oveľa menšej námahe v porovnaní s klasickými plutvami. Stoja od 200 do 300 dolárov.“
Hudobník Fero Kiraly by chcel pod stromček modulárny syntetizátor 200e System 7 za slabých 30-tisíc dolárov, či sa to ešte niekomu inému bude hodiť do bytu, to netušíme. Zato tip scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej by mohol potešiť viacerých, ktorým sa, podobne ako jej, koncom osemdesiatych rokov dostal do rúk polaroid od amerických príbuzných. „Fantasticky sa s ním experimentovalo, pokiaľ sa nepominuli náplne. V hlbokom socializme sa nedali zohnať, keď prepukol kapitalizmus, už som zašantročený polaroid nedokázala nájsť. Chápem, že v časoch digitálnej fotografie a fotoaparátov v každom mobile je táto hračička ťažké a zbytočné retro. Ale práve preto!“ želá si Eva. Fotoaparáty FujiFilm Instax stoja od 79 do 145 eur. Tlačiareň na „polaroidovú“ fotku zo smartfónu 163 eur.
Matematik Peter Frolkovič si urobil Vianoce už v lete, keď si zakúpil krokovač FitBit, a teraz sleduje, koľko za deň urobili krokov a poschodí. Cez bluetooth je to napojené na internet, a tak môže vytvárať z nameraných údajov pekné tabuľky a grafy. „Odvtedy dobrovoľne chodím vynášať smeti aj triedený odpad,“ inšpiruje Peter darkyne, aby vedeli, načo je taká blbosť pre muža dobrá: „naschvál chodím pešo, a nie výťahom, prechádzky robím do kopca, vďaka tomu som objavil aj Kalváriu na Hlbokej. Naštudoval som si, že „very active minutes“ je len činnosť, ktorá trvá aspoň desať minút a nedá sa pri nej spievať. Tak som začal spájať činnosti ako pobehovanie po katedre tak, aby to dalo dokopy desať minút, inak mi to nezaráta.“ Najpopulárnejšie sú náramky približne za 130 dolárov, krokovač existuje aj v lacnejšej verzii klipu na oblečenie. Na športových stránkach si k tomu môžete prikúpiť aj inteligentnú váhu v jednom výhodnom balíku. Váha vie vraj merať aj kvalitu spánku. Ak ale spíte pokojne celú noc, nebude vás to dlho baviť.
.knihomoli a audiofili
Juraj Kušnierik patrí k tým, z ktorých vymámiť vianočné želanie je veľmi ťažké, chce len knihy (knižné tipy na knihy roka 2014 prinesieme v nasledujúcom dvojčísle), dobré víno a pár dní pokoja. Ale napokon aj z neho vypadlo, že „keby ho niekto prekvapil kvalitným gramofónom s dobrým zosilňovačom a „bedňami“, tak by ho to „veľmi potešilo“. Lukáš Krivošík by chcel čítačku a ďalší kolega, ktorý mal pocit, že jeho želanie nie je dosť sexy pre túto rubriku, Jaro Daniška, nezaprel záľubu v našej histórii. „Keď vidím pred sebou mapy našich štátov spred roku 1993, Uhorského kráľovstva, Rakúskej ríše či Československa, najväčší sentiment cítim voči tej uhorskej. Keďže mapu Uhorska už mám, rád by som sa pozeral aj na historické Československo. Ale nesmie to byť žiadny nový reprint, radšej poškodená, ale pravá a pôvodná mapa. Aby voňala svojou dobou,“ špecifikoval Jaro.
Výtvarníčka Dorota Sadovská by chcela novú audioknihu, pri ktorej by sa pri maľovaní zahĺbila tak, aby na seba úplne zabudla. „Prednedávnom som si vypočula Bulgakovho Majstra a Margarétu. Roky som knihu mala rozčítanú, no nikdy nie do konca. Úžasné ako Bulgakovovi stačí zopár slov a živo si to viem predstaviť.“ Ku knihomoľským tipom radíme aj želanie vysokoškolského učiteľa (v zime) a plavčíka (v lete) Mariána Kičiňka – minimalistické police na knihy Conceal od firmy Umbra, ktoré pôsobia, akoby kôpka kníh bola prilepená rovno ku stene. „Ako majiteľ polovice mačky plánujem vytvoriť z takýchto kníh schodíky po stenách izby a stane sa z toho multifunkčná užitočná vec,“ vysvetľuje milovník kníh a mačiek.
.hipsteri a hračičkári
Šéfredaktor Štefan Hríb bol stručný: „Ultra HD Samsung. Futbal a hokej na ňom je sen!“ Ani stĺpčekár Juro Malíček ako najväčší zástupca hračičkárov slovami nemrhal: „Ja chcem Batmanovo auto z Lega!“ Nedodal, že stojí bratku 200 dolárov. Obšírnejší bol Alex Mravčák, ktorému sa zapáčili dve techno novinky. Jedna praktická – Tile, maličký kvádrik, ktorý si človek pridá na vec, ktorá sa mu stráca. Dá sa strčiť do peňaženky, prilepiť na mobil či zavesiť na kľúče. Keď sa daná vec stratí, cez mobilnú appku sa dá nájsť. Odporúča aj horúcu novinku crowfundovanú cez Indiegogo, okuliare Tent Lens, ktoré prinášajú populárne hipsterské farebné filtre do reálneho života: „Blbosť, ale zaujala ma ich komunikácia. Písali o tom coolové módne plátky, takže s tým možno nejaký násťročný človek aj celkom pomachruje, neviem.“
Z detských hračiek by si Mirka Gúčiková priala pre svoje dieťa také, ktoré podporí jeho tvorivosť, nezababre byt, je to skladné, nie veľmi drahé a nezovšednie. „Makedo, najlepšia eko hračka na svete, je spájací systém, s ktorým tvoríte z rôznych materiálov, najmä zo škatúľ a kartónov. Má tri druhy dielov – spojky, kĺby a pílku, ktorá je bezpečná aj pre najmenších. Môžete si vybrať balenia s rôznym počtom kusov dielov a inšpirovať sa v galérii nápadov na Makedo stránke,“ odporúča Mirka a súčasne dodáva želanie aj pre seba: „Pískacie tričko. Nie sú limitované vekovou kategóriou ani pohlavím, sú pre všetkých hravých. Zo stopercentnej bavlny, ručne šité na Slovensku z látky z Česka, so slovenským dizajnom. Okrem toho, a toto je tá hravá časť, farba aj tvar pískadla sa dá kombinovať. Kliknite na www.piskacietricka.sk a písknite na logo. Dostanú aj vás!“
Hudobník a stĺpčekár Pišta Vandal odporúča tričko neexistujúcej moderátorskej dvojice Rudi Rus – Pišta Vandal z Kompotu. „Týmto by som chcel vyzvať všetkých, aby si toto tričko s našimi ohavnými tvárami zohnali aspoň zo solidarity. Využiť ho môžu na bežné nosenie, prípadne na spanie a v ojedinelých prípadoch môže poslúžiť ako účinná antikoncepcia. V inom prípade budeme za stratencov, ktorých tváre sú nevhodné a nehodné.“
Ani iniciátorka tohto cvičného listu pre Ježiška sa so želaniami neulievala: „Už dlhšie túžim po robotickom vysávači. Vraj najlepšie sú od výrobcov, čo majú vývoj zameraný na robotov, a nie na domáce spotrebiče. Vo svetových testoch pre bežné byty vedie iRobot Roomba 650, tomu by sa u mňa páčilo. Ešte keby variť vedel! Túžim aj po dizajnovej stojanovej lampe. Prím u mňa vedie ikonická lampa Bourgie od Kartellu a dizajnéra Ferrucia Lavianiho, ktorý klasické barokové tvary reinterpretoval v priesvitnom plaste. Desať rokov od vzniku sa dočkala verzií od ďalších známych dizajnérov, ale mne sa páči tá pôvodná v nových neónových farbách s ružovým tienidlom. A teraz na zimu by som potrebovala klasický kašmírový svetrík, aký by mala mať každá pravá dáma. Aj to zvykne byť poriadna investícia, ale cenovo veľmi prijateľné a pritom kvalitné a krásne som videla v F&F. Niekoho možno odrádza, že je to značka, čo sa predáva v hypermarkete Tesco, ale to je škoda, lebo tento rok majú naozaj vydarenú kolekciu oblečenia a v kolekcii F&F Home zas očarujúce vankúše s jeleňmi a tučniakmi.“
Spisovateľ Tomáš Varga považuje za fantastický darček rybičku, aj keď sa hovorí, že nožíky by sa darúvať nemali. „Ja s tým nesúhlasím, on to nie je nožík, ale jednoducho rybička. Ani sa nechce veriť, že sa ešte vyrába. Klasickú dostať za tri eurá, náročnejší si môžu od firmy Mikov objednať rybičku aj zo zlata s čepeľou s damascénskej ocele za päťtisíc českých korún či podobný úlet.“
.kuchári a konzumenti
Rybičkovým nožíkom sme plynule prešli do kuchyne. Tam panuje Eva Borušovičová a miluje všetko, čo má elektrickú šnúru. Hovorí: „Často som s touto vášňou osamelá, ale ak existuje niečo, čo som nikdy neoľutovala, že to mám, tak sú to multifunkčný robot a mixér KitchenAid. Od nich by som chcela čokoľvek, pretože to je krásne, nezničiteľné, tradičné, nadčasové a varenie s tým baví. O pečení a jedení ani nehovoriac.“ Scenáristka a spisovateľka Barbora Kardošová má ku tomu vhodne doplňujúce želanie, ktoré opakuje každý rok a ktoré jej potom robí radosť každý mesiac – predplatné časopisu Apetit.
Mirka Gúčiková je zas nadšená z jednoduchého, sviežeho a nostalgického dizajnu vyšívaného porcelánu od kuchárky Dity Pecháčkovej. „Ja by som do svojho príborníka privítala obedovú súpravu vo verzii ľan. Rozkošné sú však aj kávové šálky alebo misky na pečenie s modrým pruhom, lodičkovým vzorom alebo červeným stehom. Pre náročných je práve v predaji limitovaná séria zlato a platina. Ach!“ Marián Kičiňko zas na stránkach Živice objavil termosky na jedlo do školy i do kancelárie a to navyše bio a eco. Sú z nerezu, v rôznych farbách, volajú sa Kids Konserve a stoja 15 eur.
Kolegyňa Eva Čobejová je ďalší ťažký prípad pre darcov, naozaj nič nechce. Iba ak predplatiť osobného trénera, čo by ju prinútil hýbať sa. To sa vlastne dostávame k darom takzvaným poukazovým. Za všetky to zhrnul Pišta Vandal: „Kamarátovi som vyrobil Fóukaz – špeciálnu kartu, na ktorú si vo vybranej vietnamskej reštaurácii mohol dať šestnásť svojich obľúbených polievok Phó (čítaj Fó). Pod stromčekom by si mal každý nájsť poukaz na svoje neresti!“ Súhlasíme!
.hobisti a analytici
Najlepšie sa kupujú darčeky tým, ktorí majú vyhranené koníčky alebo úzko špecializované záujmy. Ak máte v rodine napríklad potápača alebo šnorchlistu, svojím želaním vás navedie na správny dar chemik a autor z rubriky .veda Peter Szolcsányi: „Odporúčam revolučné biomimetické (= prírodu napodobňujúce) plutvy ForceFin, ktorých tvar je inšpirovaný plutvami rýb z kategórie šprinterov a aktuálnymi poznatkami z hydrodynamiky a mechaniky plávania. Zabezpečujú podstatne silnejší kop – a teda rýchlejší pohyb – pri oveľa menšej námahe v porovnaní s klasickými plutvami. Stoja od 200 do 300 dolárov.“
Hudobník Fero Kiraly by chcel pod stromček modulárny syntetizátor 200e System 7 za slabých 30-tisíc dolárov, či sa to ešte niekomu inému bude hodiť do bytu, to netušíme. Zato tip scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej by mohol potešiť viacerých, ktorým sa, podobne ako jej, koncom osemdesiatych rokov dostal do rúk polaroid od amerických príbuzných. „Fantasticky sa s ním experimentovalo, pokiaľ sa nepominuli náplne. V hlbokom socializme sa nedali zohnať, keď prepukol kapitalizmus, už som zašantročený polaroid nedokázala nájsť. Chápem, že v časoch digitálnej fotografie a fotoaparátov v každom mobile je táto hračička ťažké a zbytočné retro. Ale práve preto!“ želá si Eva. Fotoaparáty FujiFilm Instax stoja od 79 do 145 eur. Tlačiareň na „polaroidovú“ fotku zo smartfónu 163 eur.
Matematik Peter Frolkovič si urobil Vianoce už v lete, keď si zakúpil krokovač FitBit, a teraz sleduje, koľko za deň urobili krokov a poschodí. Cez bluetooth je to napojené na internet, a tak môže vytvárať z nameraných údajov pekné tabuľky a grafy. „Odvtedy dobrovoľne chodím vynášať smeti aj triedený odpad,“ inšpiruje Peter darkyne, aby vedeli, načo je taká blbosť pre muža dobrá: „naschvál chodím pešo, a nie výťahom, prechádzky robím do kopca, vďaka tomu som objavil aj Kalváriu na Hlbokej. Naštudoval som si, že „very active minutes“ je len činnosť, ktorá trvá aspoň desať minút a nedá sa pri nej spievať. Tak som začal spájať činnosti ako pobehovanie po katedre tak, aby to dalo dokopy desať minút, inak mi to nezaráta.“ Najpopulárnejšie sú náramky približne za 130 dolárov, krokovač existuje aj v lacnejšej verzii klipu na oblečenie. Na športových stránkach si k tomu môžete prikúpiť aj inteligentnú váhu v jednom výhodnom balíku. Váha vie vraj merať aj kvalitu spánku. Ak ale spíte pokojne celú noc, nebude vás to dlho baviť.
.knihomoli a audiofili
Juraj Kušnierik patrí k tým, z ktorých vymámiť vianočné želanie je veľmi ťažké, chce len knihy (knižné tipy na knihy roka 2014 prinesieme v nasledujúcom dvojčísle), dobré víno a pár dní pokoja. Ale napokon aj z neho vypadlo, že „keby ho niekto prekvapil kvalitným gramofónom s dobrým zosilňovačom a „bedňami“, tak by ho to „veľmi potešilo“. Lukáš Krivošík by chcel čítačku a ďalší kolega, ktorý mal pocit, že jeho želanie nie je dosť sexy pre túto rubriku, Jaro Daniška, nezaprel záľubu v našej histórii. „Keď vidím pred sebou mapy našich štátov spred roku 1993, Uhorského kráľovstva, Rakúskej ríše či Československa, najväčší sentiment cítim voči tej uhorskej. Keďže mapu Uhorska už mám, rád by som sa pozeral aj na historické Československo. Ale nesmie to byť žiadny nový reprint, radšej poškodená, ale pravá a pôvodná mapa. Aby voňala svojou dobou,“ špecifikoval Jaro.
Výtvarníčka Dorota Sadovská by chcela novú audioknihu, pri ktorej by sa pri maľovaní zahĺbila tak, aby na seba úplne zabudla. „Prednedávnom som si vypočula Bulgakovho Majstra a Margarétu. Roky som knihu mala rozčítanú, no nikdy nie do konca. Úžasné ako Bulgakovovi stačí zopár slov a živo si to viem predstaviť.“ Ku knihomoľským tipom radíme aj želanie vysokoškolského učiteľa (v zime) a plavčíka (v lete) Mariána Kičiňka – minimalistické police na knihy Conceal od firmy Umbra, ktoré pôsobia, akoby kôpka kníh bola prilepená rovno ku stene. „Ako majiteľ polovice mačky plánujem vytvoriť z takýchto kníh schodíky po stenách izby a stane sa z toho multifunkčná užitočná vec,“ vysvetľuje milovník kníh a mačiek.
.hipsteri a hračičkári
Šéfredaktor Štefan Hríb bol stručný: „Ultra HD Samsung. Futbal a hokej na ňom je sen!“ Ani stĺpčekár Juro Malíček ako najväčší zástupca hračičkárov slovami nemrhal: „Ja chcem Batmanovo auto z Lega!“ Nedodal, že stojí bratku 200 dolárov. Obšírnejší bol Alex Mravčák, ktorému sa zapáčili dve techno novinky. Jedna praktická – Tile, maličký kvádrik, ktorý si človek pridá na vec, ktorá sa mu stráca. Dá sa strčiť do peňaženky, prilepiť na mobil či zavesiť na kľúče. Keď sa daná vec stratí, cez mobilnú appku sa dá nájsť. Odporúča aj horúcu novinku crowfundovanú cez Indiegogo, okuliare Tent Lens, ktoré prinášajú populárne hipsterské farebné filtre do reálneho života: „Blbosť, ale zaujala ma ich komunikácia. Písali o tom coolové módne plátky, takže s tým možno nejaký násťročný človek aj celkom pomachruje, neviem.“
Z detských hračiek by si Mirka Gúčiková priala pre svoje dieťa také, ktoré podporí jeho tvorivosť, nezababre byt, je to skladné, nie veľmi drahé a nezovšednie. „Makedo, najlepšia eko hračka na svete, je spájací systém, s ktorým tvoríte z rôznych materiálov, najmä zo škatúľ a kartónov. Má tri druhy dielov – spojky, kĺby a pílku, ktorá je bezpečná aj pre najmenších. Môžete si vybrať balenia s rôznym počtom kusov dielov a inšpirovať sa v galérii nápadov na Makedo stránke,“ odporúča Mirka a súčasne dodáva želanie aj pre seba: „Pískacie tričko. Nie sú limitované vekovou kategóriou ani pohlavím, sú pre všetkých hravých. Zo stopercentnej bavlny, ručne šité na Slovensku z látky z Česka, so slovenským dizajnom. Okrem toho, a toto je tá hravá časť, farba aj tvar pískadla sa dá kombinovať. Kliknite na www.piskacietricka.sk a písknite na logo. Dostanú aj vás!“
Hudobník a stĺpčekár Pišta Vandal odporúča tričko neexistujúcej moderátorskej dvojice Rudi Rus – Pišta Vandal z Kompotu. „Týmto by som chcel vyzvať všetkých, aby si toto tričko s našimi ohavnými tvárami zohnali aspoň zo solidarity. Využiť ho môžu na bežné nosenie, prípadne na spanie a v ojedinelých prípadoch môže poslúžiť ako účinná antikoncepcia. V inom prípade budeme za stratencov, ktorých tváre sú nevhodné a nehodné.“
Ani iniciátorka tohto cvičného listu pre Ježiška sa so želaniami neulievala: „Už dlhšie túžim po robotickom vysávači. Vraj najlepšie sú od výrobcov, čo majú vývoj zameraný na robotov, a nie na domáce spotrebiče. Vo svetových testoch pre bežné byty vedie iRobot Roomba 650, tomu by sa u mňa páčilo. Ešte keby variť vedel! Túžim aj po dizajnovej stojanovej lampe. Prím u mňa vedie ikonická lampa Bourgie od Kartellu a dizajnéra Ferrucia Lavianiho, ktorý klasické barokové tvary reinterpretoval v priesvitnom plaste. Desať rokov od vzniku sa dočkala verzií od ďalších známych dizajnérov, ale mne sa páči tá pôvodná v nových neónových farbách s ružovým tienidlom. A teraz na zimu by som potrebovala klasický kašmírový svetrík, aký by mala mať každá pravá dáma. Aj to zvykne byť poriadna investícia, ale cenovo veľmi prijateľné a pritom kvalitné a krásne som videla v F&F. Niekoho možno odrádza, že je to značka, čo sa predáva v hypermarkete Tesco, ale to je škoda, lebo tento rok majú naozaj vydarenú kolekciu oblečenia a v kolekcii F&F Home zas očarujúce vankúše s jeleňmi a tučniakmi.“
Spisovateľ Tomáš Varga považuje za fantastický darček rybičku, aj keď sa hovorí, že nožíky by sa darúvať nemali. „Ja s tým nesúhlasím, on to nie je nožík, ale jednoducho rybička. Ani sa nechce veriť, že sa ešte vyrába. Klasickú dostať za tri eurá, náročnejší si môžu od firmy Mikov objednať rybičku aj zo zlata s čepeľou s damascénskej ocele za päťtisíc českých korún či podobný úlet.“
.kuchári a konzumenti
Rybičkovým nožíkom sme plynule prešli do kuchyne. Tam panuje Eva Borušovičová a miluje všetko, čo má elektrickú šnúru. Hovorí: „Často som s touto vášňou osamelá, ale ak existuje niečo, čo som nikdy neoľutovala, že to mám, tak sú to multifunkčný robot a mixér KitchenAid. Od nich by som chcela čokoľvek, pretože to je krásne, nezničiteľné, tradičné, nadčasové a varenie s tým baví. O pečení a jedení ani nehovoriac.“ Scenáristka a spisovateľka Barbora Kardošová má ku tomu vhodne doplňujúce želanie, ktoré opakuje každý rok a ktoré jej potom robí radosť každý mesiac – predplatné časopisu Apetit.
Mirka Gúčiková je zas nadšená z jednoduchého, sviežeho a nostalgického dizajnu vyšívaného porcelánu od kuchárky Dity Pecháčkovej. „Ja by som do svojho príborníka privítala obedovú súpravu vo verzii ľan. Rozkošné sú však aj kávové šálky alebo misky na pečenie s modrým pruhom, lodičkovým vzorom alebo červeným stehom. Pre náročných je práve v predaji limitovaná séria zlato a platina. Ach!“ Marián Kičiňko zas na stránkach Živice objavil termosky na jedlo do školy i do kancelárie a to navyše bio a eco. Sú z nerezu, v rôznych farbách, volajú sa Kids Konserve a stoja 15 eur.
Kolegyňa Eva Čobejová je ďalší ťažký prípad pre darcov, naozaj nič nechce. Iba ak predplatiť osobného trénera, čo by ju prinútil hýbať sa. To sa vlastne dostávame k darom takzvaným poukazovým. Za všetky to zhrnul Pišta Vandal: „Kamarátovi som vyrobil Fóukaz – špeciálnu kartu, na ktorú si vo vybranej vietnamskej reštaurácii mohol dať šestnásť svojich obľúbených polievok Phó (čítaj Fó). Pod stromčekom by si mal každý nájsť poukaz na svoje neresti!“ Súhlasíme!
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.