Irán sa za svoju ochotu spolupracovať oslobodí od sankcií, ktoré naň pred rokmi uvalili OSN, Európska únia a Spojené štáty americké. Jedno je isté. Dohoda predstavuje pre všetky zúčastnené strany významný diplomatický úspech. Ale je to všetko?
.pre Irán jednoznačné posilnenie
Samozrejme, vyjednávania vyvolali aj kritiku. Tá sa ozvala z amerického Kongresu aj z iránskeho parlamentu, ale aj zo Saudskej Arábie, Izraela, či dokonca z Francúzska. Napriek tomu sa nedá pochybovať, že dohoda môže priniesť nesporné pozitíva.
Po prvé, už sama dohoda je dôkazom, že svetoví lídri – aj napriek nezhodám v iných otázkach, ako je napríklad konflikt na Ukrajine či teritoriálne problémy v Juhočínskom mori – sa stále dokážu v niečom zjednotiť. Dohoda s Iránom navyše zabráni šíreniu jadrových zbraní na Blízkom východe, a posilní tak aj svetovú protijadrovú politiku. A predovšetkým otvorí cestu normalizácii vzťahov medzi Iránom a Západom.
Susedia Iránu však majú právom obavy o to, ako dohoda ovplyvní mocenskú rovnováhu v regióne. Irán oslobodený od sankcií sa posilní, čo môže oslabiť vplyv štátov v Perzskom zálive. Už dnes požiadali tieto štáty o podporu Američanov a tiež zaviedli tvrdú politiku voči Jemenu aj Sýrii, ktoré podľa nich podporujú Iránske mocenské ambície.
V konečnom dôsledku však bude dopad jadrovej dohody závisieť od politického vývoja v Iráne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.