Na Slovensku sa v niektorých kruhoch akákoľvek snaha vychvaľovať ideu národného štátu stretne s podozrením: Nie sú reči o národe a štáte iba pre vyholených pouličných bitkárov či bielovlasých patetických baťkov z obskúrnych nacionalistických spolkov?
.národný štát a demokracia
O tom, že snaha vyvyšovať vlastný národ nad iné vytvára konflikty, ba vojny, sa hovorí veľa. No rastúca vzájomná averzia Nemcov, Slovákov, Grékov (a ďalších Juhoeurópanov) v rámci debaty „kto na koho dopláca“ v eurozóne ukazuje, že aj snaha zošnurovať zhora rôznorodé národy v mene nadnárodnej utópie môže vytvárať konflikty. Nakoniec, navlas podobné debaty predchádzali rozpadu juhoslovanskej či československej federácie, o príklade Rakúsko-Uhorska ani nehovoriac.
Britský konzervatívny mysliteľ Roger Scruton obhajuje ideu národného štátu práve proti myšlienke čoraz tesnejšej Európskej únie s argumentom, ktorý uchu našinca môže znieť neobvykle: Národný štát je prirodzený priestor pre fungovanie zastupiteľskej demokracie, najmä pokiaľ ide o schopnosť občanov vynútiť si skladanie účtov zo strany ich volených zástupcov. Slovami Scrutona: „Demokracia vďačí za svoju existenciu lojalite voči národu – lojalite, o ktorej predpokladáme, že ju zdieľajú vláda i opozícia, všetky politické strany i všetci voliči. Tam, kde je prežívanie národnosti slabé alebo úplne chýba, demokracia korene nezapustí.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.