Na začiatok treba povedať, že najhoršie vždy dopadnú tí, čo sa nedokážu odpútať od domácej stravy a vyrazia na cesty s dvanástimi rezňami medzi krajcami chleba a plným batohom paštét a zaváranín. U niektorých som raz dokonca v kufri zbadal vrecko zemiakov. Taký turista nezažije vonkoncom nič a nepomôže mu ani družná nálada pri domácej slivovici a dovezenom slovenskom pive.
Pretože mentalita, spôsob života, ba dokonca myslenie krajiny, ktorú práve objavujeme, sa najlepšie zrkadlí práve v jej kuchyni – v ingredienciách, postupoch, v servírovaní a zvykoch okolo stolovania. Okrem toho dovolenkár s vlastnými zásobami málokedy dostane od miestnych niečo navyše – maximálne iba ak nejakú sarkastickú prezývku, podobne, ako si ju vyslúžili v Chorvátsku dovolenkári z krajiny, ktorá si na auto lepí značku NL. Nevolajú ich inak ako „nur limonade“.
Pri objavovaní miestnych kuchýň nás vždy čakajú rôzne prekvapenia. Niektoré bývajú naozaj nemilé, a preto je dobré zapamätať si zopár zlatých pravidiel. Najprv si treba dobre uvedomiť, v akej krajine sa nachádzame a čo je v nej štandardom a čo nie. V skratke – zvážime, či je pravdepodobné, že miestni kuchári budú mať vo svojich reštauráciách niečo také ako výkonné a dostatočne veľké chladničky. Ak nie, postupujeme veľmi jednoducho.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.