V tú letnú nedeľu od rána výdatne pršalo, a tak si pred odchodom z domu pre istotu kontrolujem stránku klubu Bratislava Monarchs. Je totiž „gameday” a popoludní Monarchovia privítajú Patriotov zo Zvolena. „Hráme za každého počasia,” dozvedám sa na stránke klubu, a tak sadám do auta a mierim do Dúbravky na štadión ŠKP Bratislava, kde Monarchovia hrajú domáce zápasy.
.nach vier Jahren?
„V televíznych šotoch som videl obrázky z amerického futbalu a špekuloval som nad tým. Čo to je za šport? Prečo naň chodí toľko ľudí?”, spomína zakladateľ, bývalý „head coach” a v súčasnosti výkonný riaditeľ a manažér tímu Bratislava Monarchs Ľudovít Gálka na svoje prvé stretnutia s americkým futbalom niekedy v deväťdesiatych rokoch. „Jedného dňa som si išiel do Domu športu vybrať lístky na futbalový zápas Slovensko – Poľsko a na vrátnici som uvidel starý prekopírovaný plagát, na ktorom bolo po nemecky napísané, že zakladajú klub amerického futbalu Bratislava Bruins. Bolo tam telefónne číslo do Viedne, zapísal som si ho a o pár dní som tam zavolal. Na druhej strane bolo najprv ticho a potom zaznela krásna veta: ‚Nach vier Jahren?‘ Bol som po štyroch rokoch prvý.”
Ľudovít so smiechom spomína, že Rakúšanom sa zdali Slováci na takýto fyzicky a psychicky náročný šport dobre disponovaní, a preto chceli založiť klub v Bratislave. Pri zrode prvého slovenského klubu amerického futbalu tak stál Rakúsky zväz amerického futbalu. „Na začiatku nás podporili, poslali nám rakúskeho trénera, ja som absolvoval v Rakúsku niekoľko školení a potom som si sám nakopíroval oznamy, urobil som nábor a v telocvični Ymky som sa postavil pred skupinu asi 70 ľudí, čo ma šokovalo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.