Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Konečne prezidentom

.časopis

     Novozvolený izraelský prezident Šimon Peres má takmer 84 rokov, a keď sa skončí jeho volebné obdobie, bude mať takmer 91. Vidíme veľkolepé finále šesťdesiatročnej politickej kariéry poslednej z veľkých postáv izraelskej zakladateľskej generácie.
 
     Je posledný z tých bývalých predsedov vlád, ktorí sa narodili ešte v diaspóre – narodil sa v Poľsku v roku 1923. Možno si niekto povie, že je už pristarý, ale izraelský Knesset si to nemyslí. Mal som tú česť rozprávať sa s ním presne pred rokom a nemyslím si to ani ja – videl som vitálneho štíhleho muža so stále bystrou mysľou, vtipného a stále schopného snívať svoje nesplniteľné sny. Lebo najmä tých mal Peres, po väčšinu svojho politického života nepoučiteľný socialista, vždy na rozdávanie. Jeden z nich bol o mieri. Pokus o jeho uskutočnenie v podobe dohody z Osla vyniesol Peresovi v roku 1994 Nobelovu cenu za mier. Dostal ju vtedy spolu s Jicchakom Rabinom a Jásirom Arafatom. Dohoda z Osla však k mieru neviedla – skôr k jeho opaku v podobe intifády a teroru, a za priamy následok jej chybných východísk možno považovať aj súčasnú dramaticky zhoršenú situáciu Palestínčanov v Gaze i na území Západného brehu.
 
     Šimon Peres bol najdlhšie slúžiacim členom Knessetu (od roku 1959). Keď predsedníčka Knessetu Dalia Itzik vyhlásila, že Šimon Peres už nie je poslancom, lebo ho Knesset v tajnej voľbe zvolil za prezidenta, celé plénum začalo tlieskať, lebo tú česť na záver turbulentnej kariéry mu žičili všetci vrátane prezidentských kandidátov ľavice i pravice, ktorí sa pred druhým kolom volieb vzdali kandidatúry v jeho prospech. 
     Šimon Peres urobil v politike veľa chýb a prehral mnoho volieb – toto je jeho prvé volebné víťazstvo od roku 1984. Bol nespočetnekrát ministrom v rôznych vládach a dvakrát bol i predsedom vlády, ale nikdy ho do tej funkcie nezvolili, hoci sa o to mnohokrát uchádzal. Peres nastupuje do úradu, ktorého povesť je poškvrnená – siedmy prezident Ezer Weizman odstúpil po obvinení z úplatkárstva a Peresov predchodca Moše Kacav bol obvinený zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. Jicchak Navon, Peresov rovesník a bývalý izraelský prezident, o tom povedal: „Na antisemitizmus sme zvyknutí, máme naň už imunitu, ale byť terčom posmechu je bolestivé.“ Možno aj preto chcel mať Knesset na tom poste niekoho s Peresovou medzinárodnou povesťou.
     Peres začal ako chránenec Davida Ben-Guriona a jastrab. Neskôr mu učarovala mierová diplomacia. Keď prestal na ňu veriť, ocitol sa bok po boku s Arielom Šaronom v strane Kadima. Víťazstvo Hamasu v Gaze znamená, že Izrael dnes nemá pre mier partnera. Šimon Peres to teda bude mať aj ako prezident so svojimi snami ťažké. Ale to ho už isto neprekvapí.

.
františek Šebej
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite