Symbolická stovka
Ako súboj dobra so zlom sa prezentoval beh na 100 metrov, tradične najsledovanejšia disciplína jediného mítingu roka obsadeného skutočne všetkými dostupnými atlétmi. Čistý Jamajčan proti Justinovi Gatlinovi, stelesňujúcemu dopingovú éru športu, ktorá sa navyše – zdá sa – zďaleka neskončila.
Gatlin bol dvakrát odsúdený za použitie nepovolených prostriedkov, dva razy mu trest skrátili. Preto sa aj v pokročilom šprintérskom veku 33 rokov ešte stihol vrátiť pod svetový vrchol. Pred Pekingom bol dokonca favoritom najkratšieho behu. Dva roky ho na stovke nikto nepredbehol, pravidelne zásoboval športové správy najrýchlejšími časmi. Aj v rozbehoch ľahkým krokom naložil súperom desatiny, a nie stotiny sekundy.
Bolt oproti tomu bojoval so zraneniami a šprintoval len sporadicky. V aktuálnom roku pred MS zabehol disciplínu, v ktorej drží zdanlivo nedosiahnuteľný svetový rekord, len dvakrát koncom júla. Časmi nikoho neohúril. V rozbehu robil technické chyby, v semifinále zakopol a potreboval takmer heroický výkon, aby sa vôbec do finále prebojoval. O ľahkosti, s akou ufujazdil najrýchlejším mužom sveta na tom istom štadióne počas olympijských hier 2008 či rekordných MS v Berlíne o rok neskôr nemohlo byť ani reči.
Do finálových štartovacích blokov posadilo tretry deväť chlapov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.