Začalo sa to ešte v júli, keď bola odstavená hlavná skládka, kam predtým odvážali odpad z Bejrútu. Zrazu nebolo kam odpratávať smeti a tie doslova zaplavili ulice libanonskej metropoly. V horúčavách to bolo neznesiteľné. V Bejrúte aj v celom Libanone už predtým prakticky denne vypadávala elektrina, zlyhávalo zásobovanie vodou, ľudia sa sťažovali na nekvalitu štátneho zdravotníctva a školstva. Hnev sa vystupňoval a bolo len otázkou času, keď prepukne naplno v podobe pouličných protestov.
Aktivisti začali cez sociálne siete zvolávať demonštrácie. Nežiadali však iba okamžitý odvoz odpadkov z mesta. Tvrdia, že im ide o vyčistenie celej libanonskej politiky. Leitmotívom demonštrácií sa stalo heslo „Smrdíte!“, adresované vláde, poslancom aj prezidentovi ako lakonické, zhnusené zhodnotenie stavu celej krajiny.
.minister nedostal bakšiš
Rozprávam sa so svojou bývalou spolužiačkou a dávnou priateľkou. Táto vysokoškolsky vzdelaná Slovenka je už viac rokov vydatá za muža z Libanonu a pracovala aj žila napríklad v Dubaji, Káhire či Saudskej Arábii. Pre protestujúcich Bejrútčanov má veľké pochopenie a ochotne mi odpovedá na všetky otázky, prosí ma však, aby sme nezverejňovali jej meno. Prečo, to rýchlo pochopím. Libanon je malý a všetko je tam prepojené. Nik nevie, kedy sa mu nejaké vyjadrenie vypomstí, keď bude nabudúce niečo potrebovať, napríklad v oblasti svojho zamestnania.
„V libanonskej politike vládne strašná korupcia,“ počúvam jej vysvetľovanie. „Každý je s každým poprepájaný, politici sú jedna ruka s biznisom. Platí to aj o tej afére s odpadom,“ smutne sa usmeje.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.