Príbeh mal pokračovanie – o niekoľko rokov neskôr prerazil Steve Wynn, kasínový magnát z Las Vegas, nešťastnou náhodou lakťom jeden z najcennejších spomedzi vydražených obrazov – La Rêve.
Goetzovci boli Američania strednej vrstvy, ktorí mali skvelý vkus a dostatok odvahy na to, aby kupovali umenie, ktoré sa im páčilo v čase, keď si ho ešte bežní smrteľníci mohli dovoliť. Kúsok po kúsku nazbierali jednu z najvýznamnejších zbierok Picassových obrazov. No vychýrený vkus rodinu preslávil, takže deti nemali inú možnosť, ako obrazy predať. Za ich dverami už stáli ziskuchtivé aukčné domy a daňováci. Steve Wynn, ktorý obrazy nakupoval, je typický americký magnát, ale s rovnakou láskou k umeniu ako Goetzovci. Kúpou drahých Picassov si pán Wynn nepotreboval upevniť svoje spoločenské postavenie či moc, napokon, vo svete kasín a gýča, v ktorom sa pohybuje, by si len ťažko mohol umením posilniť pozíciu medzi rivalmi.
.zberateľská buržoázia
Zberateľstvo umenia má svoje korene v neskorej renesancii, keď nová buržoázna trieda platila umelcom za maľovanie portrétov svojich rodín. Bol to odklon od stáročnej tradície, keď umelci maľovali religiózne témy a keď umenie slúžilo cirkvi. Mať svoj vlastný portrét zrazu znamenalo vyzdvihnúť sa na úroveň aristokracie. No zbieranie umenia nebolo pre Mediciovcov či bohatých holandských kupcov len spôsobom, ako sa priblížiť k moci či vplyvu. Bola to aj príjemná zábava.
Až do čias renesancie bolo umenie náročnou prácou a remeslom, hodnoteným podľa svojej krásy. Čím krajšie, tým lepšie. Keď však umelci dosiahli v neskorej renesancii dokonalosť a dokázali namaľovať ľudské telo s priam mrazivou precíznosťou, stalo sa to, čo bolo krásne, nudným. Objavila sa nová generácia umelcov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.