sedím v autobuse, ktorý ma vezie spolu s ďalšími šestnástimi členmi slovenského kontingentu. Na večer predpovedajú silný tajfún. Obloha je zatiahnutá a fúka veľký vietor. Autobus zastane, sme na mieste. Zapínam si gombíky na skautskej rovnošate, narovnávam si šatku.
.výnimočnosť Japoncov
Slovenský skauting má približne šesťtisíc členov a patrí medzi najväčšie mládežnícke organizácie na Slovensku. Poslaním skautingu je prispieť k plnému rozvoju mladého človeka. Rozvíjame jeho vedomosti, schopnosti a postoje v telesnej, intelektuálnej, citovej, sociálnej, duchovnej a charakterovej oblasti. A zažiť na vlastnej koži Jamboree je snom každého skauta. Je to označenie pre najväčšie svetové skautské stretnutie, zamerané na mládež. Prvé sa uskutočnilo v roku 1920 vo Veľkej Británii a odvtedy sa koná raz za štyri roky, vždy v inej krajine. Nedávno bolo už 23. svetové skautské Jamboree v prefektúre Jamaguči v Japonsku. Zúčastnilo sa na ňom okolo 35-tisíc skautov z viac než stopäťdesiatich krajín. Každá národná skautská organizácia, v našom prípade Slovenský skauting, vysiela na toto podujatie svoj kontingent, aby ju reprezentoval.
Sme na úplnom začiatku japonského dobrodružstva. Hlavou mi prebehne otázka, či sme na to všetko pripravení. „Skaut je vždy pripravený,“ odpoviem si automaticky a ďalej sa už nad tým už nezamýšľam.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.