Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Príbeh ako z rozprávky

.časopis .fenomén

    Trinásť rokov od prvého vydania Formanovej autobiografie Co já vím? tu máme druhé. V mäkkej väzbe, s doplnenými kapitolami a s podtitulom Co mám dělat, když je to pravda? Co já vím? je dielom dvoch autorov – režiséra, scenáristu a držiteľa dvoch Oscarov Miloša Formana a spisovateľa, scenáristu a dramatika Jana Nováka.

     V knihe s rýchlym spádom a vypointovanými kapitolami sa odvíja takmer rozprávkový príbeh. Vojnová sirota stretáva v elitnej škole v Poděbradoch budúce hviezdy českej kultúry Ivana Passera a Václava Havla, prichádza do hlavného mesta, kde študuje scenáristiku a stáva sa asistentom Alfréda Radoka.
Po krátkom flirte s divadlom sa Forman stáva filmovým režisérom. Nasleduje niekoľko desaťročí trvajúca závratná kariéra v Česku a v Spojených štátoch. Rozprávku dopĺňa množstvo zázračných stretnutí. S bratmi Mašínovcami, ktorí sa prestrieľali do západného Nemecka, s Tomášom Frejkom, ktorý v tom istom čase v novinách žiadal popravu vlastného otca, s Robertom Lantzom, agentom, ktorý zastupoval Liz Taylor a neskôr aj samotného Formana, či s vtedy ešte neznámou Madonnou Ciccone. Na pozadí až neskutočného príbehu a stretnutí pôsobia iné udalosti z režisérovho života až prízemným dojmom. Ubytovanie v pražskej budove ministerstva kultúry, život s jedným dolárom na deň v legendárnom hoteli Chelsea či prechádzka s čerstvým prezidentom Havlom po newyorských uliciach sa tak zdanlivo stávajú len výplňou a pozadím ďalšieho zázraku. Forman však nie je len dieťaťom šťasteny. Všetky svoje úspechy simusel poctivo oddrieť amusel prečkať chvíle, keď jeho kariéra či osobný život (napríklad dva rozchody smanželkami) neboli práve najoslnivejšie. Autobiografia je zvláštny žáner. Na jednej strane ju spisuje (sama či s pomocníkmi) osoba najpovolanejšia, dáva nám nahliadnuť do svojho vnútorného sveta, do svojich pocitov. Na druhej strane nemusí mať od svojho života, úspechov či zlyhaní náležitý odstup a môže sa, celkom v duchu Kunderovho románu
Nesmrtelnost, snažiť upraviť svoj životopis do podoby, ktorá sa jej najviac hodí. Forman si s Novákovou pomocou, našťastie, nestavia len pomník. I keď svoje dielo stavia pomerne vysoko, svoj osobný život necháva skôr na posúdenie. Musíme mu veriť, že je to pravda.
.tg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite