A hoci obaja diskutujú s úctou a empatiou voči osobe toho druhého, falošnú politickú korektnosť odložili nabok.
Vždy, keď sa udeje teroristický útok, spáchaný moslimskými radikálmi, badať v mediálnom pokrytí ten istý vzorec: Namiesto kritického rozboru náboženského podhubia, z ktorého krvavý skutok vyklíčil, zaznievajú preventívne obavy, či útok náhodou v spoločnosti neposilní islamofóbne nálady. V útlej novej knihe Islam a budúcnosť tolerancie sa jej autori Sam Harris a Maajid Nawaz snažia o štruktúrovanejší prístup.
Kruhy radikalizácie
Harris je známy americký ateistický intelektuál. Maajid Nawaz zase bývalý člen radikálnej islamistickej organizácie Hizb ut-Tahrír z Veľkej Británie. V rokoch 2001 až 2006 sedel v egyptskom väzení. Jeho postupný názorový prerod viedol k tomu, že začal obhajovať verejne reformu islamu smerom k uznaniu ľudských práv a sekularizmu. Ich vzájomný dialóg je úctivý, hlboký, no zároveň bezprecedentne úprimný.
Ani jeden z nich si nemyslí, že islam ako taký sa v spojitosti s terorizmom ocitol úplne náhodou či nevinne. V knihe je napríklad odcitovaný prieskum verejnej mienky z jedenástich štátov sveta s moslimskou väčšinou, ktorý vznikol v roku 2013. Aj keď podpora samovražedných útokov proti civilistom medzi širokou moslimskou populáciou v posledných rokoch poklesla, vo viacerých krajinách naďalej zostáva znepokojujúco vysoká.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.