Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Večerať s históriou

.jozef Koleják .časopis .lifestyle

Na výslní je už pekných šestnásť rokov, keď získal svoju prvú michelinskú hviezdu. Koketoval s molekulárnou, neskôr multisenzorickou kuchyňou, ...

... no najväčšiu slávu žne za znovuobjavovanie historických jedál vo svojej londýnskej reštaurácii Dinner. Heston Blumenthal.
Podaktorí znalci a gastronauti zachytili jeho vzostup už okolo roku 2000, keď sa vo všetkých možných magazínoch venujúcich sa životnému štýlu a zmyslovým zážitkom začala skloňovať malá reštaurácia učupená v dedinke Bray. Mala milý bukolický názov Fat Duck – čiže tučná kačka – a podávala sa v nej okrem iného aj slaninová zmrzlina. Všetci ju chceli ochutnať a keď ju ochutnali, aj o nej voľačo napísať. Dnes sa už slaninová zmrzka podľa Hestonovho receptu podáva všelikde a popravde aj všelijako, no v tých rokoch to bola nevídaná vec.
Tučná kačka sa tak stala nadlho destináciou všetkých fajnšmekrov z blízkeho aj ďalekého okolia. A treba povedať, že Heston Blumenthal ich málokedy sklamal. Vďaka objavu, že potraviny s podobným molekulárnym zložením dokážu k sebe ladiť aj na jazyku, vymýšľal nové a nové šokujúce kombinácie. Ako napríklad podávať bielu čokoládu s kaviárom, lososa uduseného v kruste zo sladkého drievka či servírovať ustrice s kivi. Za tieto výnimočné počiny a excelentnú kuchárčinu dokázal za päť rokov vystúpať na tri michelinské hviezdy, čo sa tak rýchlo ešte nikomu nepodarilo.
 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite