V Jurajovej tradícii chceme aj naďalej pokračovať.
Knižný svet tvoria nielen samotné knihy, ale aj ľudia, ktorí s nimi pracujú: spisovatelia, vydavatelia, kníhkupci, ilustrátori a takisto čitatelia. Je to doslova komunita, a to bez ohľadu na to, v ktorom kníhkupectve sa stretáva. No a ako v každej komunite, aj tu sa dejú zaujímavé, radostné i smutné veci. Tie posledné poznačili knižný rok 2015 naozaj významne. Najmä marec bol v tom najsmutnejším obdobím: najskôr odišiel Terry Pratchett, tvorca Plochozeme. A potom krátko po sebe významné osobnosti ako český filozof Petr Vopěnka, dva dni nato Peter Pišťanek, za ním Kornel Földvári, potom básnik a nositeľ Nobelovej ceny Tomas Tranströmer a o deň neskôr Martin Porubjak. Tým sa to neskončilo. V roku 2015 sme sa rozlúčili aj s ďalšími: Braňo Hochel, Günter Grass, Ludvík Vaculík, Oliver Sacks, Árpád Göncz, André Glucksmann a nešťastného trinásteho novembra odišiel aj náš Juraj. Život každého z nich sa odohrával v blízkosti kníh. Dnes ich životy nemožno oceniť lepšie než práve čítaním.
No rok 2015 priniesol do knižného sveta aj veľa nádejí, že literatúra má stále čo povedať a vytvára svoj vlastný svet estetických hodnôt, imaginácie a dobrodružstva. Na Slovensku sa čoraz viac robia verejné čítačky s účasťou spisovateľov a básnikov, organizujú sa knižné festivaly ako BRaK či nedávny trnavský Ypsalon. V septembri si cenu Anasoft litera prevzala Veronika Šikulová za Medzerový plod. V novembri sa v bratislavskej Inchebe konal už etablovaný knižný veľtrh Bibliotéka. Stredoeurópske fórum privítalo svetové osobnosti literatúry ako Evu Hoffman, Bernharda Schlinka, Patrika Ouředníka, Pascala Brucknera, Viktora Jerofejeva, Adama Michnika, Martina C. Putnu a mnohých ďalších.
Na pultoch kníhkupectiev sa zjavilo množstvo zaujímavých kníh a prekladov a nás zaujímalo, ktoré z nich najviac zaujali ľudí, ktorých si v .týždni vážime. Preto sme im položili nasledujúce tri otázky:
1. Ktorá kniha vami tento rok najviac otriasla alebo vo vás vyvolala niečo dôležité?
2. Ktorá kniha vás tento rok osobitne potešila alebo vo vás vyvolala príjemný zážitok z čítania?
3. A ktorá pôvodná slovenská kniha vás v roku 2015 najviac zaujala?
Viackrát zaznelo meno Timothyho Snydera a jeho Čiernej zeme, ktorú prinieslo vydavateľstvo Premedia. Očakávane oslovila aj tohtoročná nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevičová. A viacerými otriasol Michel Houellebecq a jeho Podvolenie. Zo slovenských autorov to bol Ján Štrasser a jeho kniha rozhovorov s Altou Vášovou Sledoslov. Spomedzi vydavateľov najviac vystúpili do popredia Premedia a Absynt. Dajme však priestor tým, ktorým sme otázky položili.
tomáš Němeček, novinár
1. Timothy Snyder: Černá zem (Praha: Paseka/Prostor; slovenský preklad: Bratislava: Premedia). Tam, kde sa odstráni štát a nastolí sa priestor nikoho, môžu zločinci nakladať s ľuďmi celkom ľubovoľne.
2. Radek Kedroň: Operace Rath (Praha: Vyšehrad). Je to síce žáner „beletrizované policajné protokoly“, no tento rok sa mi zdá cenná každá kniha, ktorá je na strane pravdy proti lži.
fedor Gál
1. Tony Judt: Penzión spomienok (Salon); Timothy Snyder: Čierna zem (Premedia). Knihy, ktoré s mrazivou dôkladnosťou odhaľujú náš sklon páchať zlo. Nejaká zvrhlá ideológia – ako alibi na vraždenie, znásilňovanie a kradnutie – sa vždy nájde.
Na slovenskom trhu sa toho roku objavil malý zázrak – vydavateľstvo Absynt. Knihy, ktoré doposiaľ vydali, sú síce neveselé, no zato dôležité.
martin Ciel, filmový teoretik a kritik
1. Svetlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka (Pistorius & Olšanská). Optimizmom a vierou v budúcnosť vás táto kniha mapujúca fenomén/koncept Homo sovieticus teda nenaplní, no dozviete sa naozaj mnoho. A nielen o Rusku. Aj o nás všetkých.
2. Edward St Aubyn: Marně hledám slov (Argo). Najzábavnejšia a zároveň najinteligentnejšia kniha o knihách, akú som v poslednom čase čítal.
elena Hidvéghyová-Yung, spisovateľka a prekladateľka
1. Beáta Panáková: Eros a Psyché (Perfekt). Kniha je mojou oázou v drsne pragmatickom svete. Lahodí oku i duši, je napísaná vznešeným štýlom, bez prímesi naftalínu. Je svieža a noblesná zároveň. Nachádzam v nej dokonalú súhru obsahu a formy: alegória, báj si to tak žiada.
patrik Krebs, principál Divadla bez domova
1. Marie Vágnerová, Ladislav Csémy, Jakub Marek: Bezdomovectví jako alternativní existence mladých lidí (Karolinum). Zrozumiteľná odborná kniha o téme, ktorej sa na Slovensku (v odbornej knižnej rovine) neveľmi venujeme. Na Karlovej univerzite sa našla vôľa i schopnosť vydať ju – paráda.
2. Björg Árnadóttir: Lake Mývatn (Stílvopnid). Netradičný turistický sprievodca s podtitulom Ľudia a miesta. Je najmä o jazere Mývatn, ktoré leží takmer 500 km od Reykjavíku.
gabriela Rakúsová, literárna kritička
1. Eugen Gindl: Čelom vzad, ozvena! Výber z reportáží 1971 – 2004 (F.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.