... pohľad do podsvetia ako bežné teórie medzinárodných vzťahov.
Administratíva súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu podľa všetkého považuje Rusko za pomerne „normálnu“ autokraciu, s ktorou sa dá príležitostne aj spolupracovať.
Realita však tomuto kvázirealistickému pohľadu na Rusko nikdy nezodpovedala. Posledná návšteva amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho v Moskve priniesla množstvo optimistických vyjadrení, ktorými sa Kerry nadchýnal nad možnosťami spolupráce medzi USA a Ruskom.
„Sýriu vidíme v zásade veľmi podobne,“ povedal. „USA je pripravené pracovať s Ruskom.“ „Napriek rozdielom medzi našimi krajinami sme preukázali, že keď ťahajú Spojené štáty a Rusko za jeden povraz, dochádza k pokroku.“ Podľa takéhoto uvažovania je Rusko pomerne normálna autokracia, preto sa dá spoliehať, že jej konanie na svetovej scéne bude predvídateľné, aj keď z času na čas nechutné. Stačí zistiť, aké máme spoločné záujmy, a hneď sa vynoria aj možné oblasti kooperácie.
Lenže skutočnosť je iná. Rusko nie je ani tak autokracia, ako skôr mafiánsky štát – krajina, ktorá má na čele silnú kliku, čo udržiava blízke vzťahy a je tesne prepletená s notoricky známymi zločincami.
V telegrame z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý bol odoslaný v roku 2010 a jeho obsah zverejnila stránka Wikileaks, je detailne opísané, ako zločinci a skupiny organizovaného zločinu dostávajú tajne podporu a ochranu od štátnych činiteľov, a vykonávajú pre štátne štruktúry činnosti, ktoré ruská vláda nemôže robiť verejne, lebo by to už bolo za hranicou akceptovateľnosti.
Hlavná časť informácií spomenutých v tomto telegrame pochádza od Josého Grindu, španielskeho špeciálneho prokurátora, ktorý vyšetruje korupciu a organizovaný zločin. Grindu v telegrame citujú: „[v Rusku] nemožno rozlíšiť medzi činnosťami vlády a činnosťami skupín organizovaného zločinu“, zároveň sa tam uvádza, že existujú dokázané spojenia medzi prokremeľskými politickými stranami v Rusku a „organizovaným zločinom a obchodom so zbraňami“, kam patrí aj angažovanie sa v predaji zbraní Kurdom, „čo je pokus o destabilizáciu Turecka“.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.