Jedného dňa to možno dotiahne na olympiádu.
Ak si naťukáte do vyhľadávača výraz pole dance, vyskočí vám len v Bratislave viac ako desiať štúdií. „Najčastejšie účastníčky našich hodín sú mladé ženy a študentky, ale chodia k nám aj štyridsiatničky a päťdesiatničky či juniorky vo veku 12 až 16 rokov,“ hovorí Nina Peráčková, majiteľka pole dance štúdia v centre Bratislavy.
Jej štúdio sa dynamicky rozrastá a počet návštevníčok stúpa už na 400. Pole dance nie je aktivitou výlučne pre ženy, no muži hodiny momentálne nenavštevujú. Zraniť sa dá v pole dance relatívne ľahko, preto je pri výbere štúdia najdôležitejší skúsený tréner. Mal by dbať o zdravie zverencov, zaujímať sa o ich fyzickú kondíciu, mal by byť prítomný pri ťažších cvikoch a istiť.
„Z technického hľadiska máme v gymnastike horizontálnu tyč, na ktorej súťažiaci robí polohy na hudbu, kým v pole dance je vertikálna tyč, na ktorej sa tiež predvádzajú gymnastické cviky,“ hovorí Barbora Vlachová, ktorá sa venuje pole dance tri roky. „Z tohto pohľadu je to prakticky to isté.“ V Spojených štátoch a v Austrálii sú súťaže pole dance populárne podujatia ostro sledované a komentované médiami.
Existujú však dve rôzne odvetvia. Na profesionálnych športových súťažiach účastníčky predvádzajú gymnastické cviky na statickej a spinovej tyči. Porota bodovo hodnotí gymnastické prvky a celkový umelecký dojem. Tieto súťaže zakazujú akýkoľvek sexuálny podtext a väčšinou si volia pomenovanie pole sports. Najvýznamnejším úsilím asociácií pole sports je momentálne dostať disciplínu na olympiádu. Raz sa o to už pokúsili, na tohtoročnú olympiádu v Rio de Janeiro sa však pole sports nedostal.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.