... svedectvo z prvej ruky. Nie je to pekné čítanie.
Kniha Smerš s podtitulom Rok v tábore nepriateľa vyšla prvý raz v roku 1948. V ruskom origináli ju vydal mníchovský vydavateľ. Neskôr bola preložená do nemčiny aj do angličtiny a napokon vyšla v roku 2014 v češtine vďaka Ústavu pro studium totalitních režimů.
Podivné slovo Smerš je skratkou dvoch slov – smerť špionam (smrť špiónom). Tento zvláštny novotvar označoval zvláštne oddiely sovietskej vojenskej kontrarozviedky vytvorené v roku 1943 na tajný Stalinov rozkaz. Boli vyčlenené zo Správy zvláštnych oddelení NKVD a podriadené priamo Stalinovi.
Úlohou jednotiek Smerš bolo jednak odhaľovať zradcov v radoch Červenej armády (jedným z tisícok odhalených bol Alexander Solženicyn), a jednak zatýkať nepriateľov ZSSR na všetkých dobytých územiach. Na tieto územia vstupovali v tyle postupujúcej armády a okamžite začínali pracovať, zvyčajne podľa vzorca: vyhľadať, vypočuť, odsúdiť, popraviť (alebo odviezť do gulagu).
mondič
Michail Mondič sa narodil v roku 1923 v Československu, na Podkarpatskej Rusi. Ako trinásťročný odišiel študovať najprv do Prahy a neskôr do Budapešti. Na jeseň roku 1944 si začal písať denník, v ktorom síce stručne, ale veľmi plasticky opísal situáciu na Podkarpatskej Rusi pred príchodom frontu aj po ňom.
V januári roku 1945 si ho vďaka jazykovým znalostiam vybral Smerš ako prekladateľa a tlmočníka.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.