Dôležité udalosti sa niekedy odohrajú za neobvyklých podmienok. Nijaká noblesná reprezentatívna sála, len narýchlo upravený priestor na letisku. A pritom sa tam veľmi jemne posunú dejiny.
Patriarcha Moskvy a celej Rusi – tak znie plný titul hlavného predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla I. Práve s ním sa v piatok 12. februára stretol na medzinárodnom letisku José Martího v Havane pápež František. Kirill vedie Ruskú pravoslávnu cirkev od roku 2009 a v krajine požíva (aspoň deklarovanú) úctu aj medzi ruskými politikmi. Obaja cirkevní predstavitelia podpísali spoločné vyhlásenie a v krátkosti sa prihovorili pred médiami. Čím bolo toto stretnutie zaujímavé?
cirkev a štát
Ruská pravoslávna cirkev je jednou zo štrnástich pravoslávnych cirkví. V poradí je piata z nich, hoci do nej patria až dve tretiny pravoslávnych veriacich. Mnohých Rusov preto toto piate miesto trochu znepokojuje a v tomto zmysle by sa za kubánskym stretnutím mohlo zo strany Ruska skrývať aj viacero iných motívov. Aj politických.
Ruská pravoslávna cirkev je oficiálnou štátnou cirkvou, ktorú Kremeľ otvorene podporuje – na rozdiel od ostatných kresťanských a iných vierovyznaní. Sám Kirill chápe ideálny vzťah medzi cirkvou a politickou mocou ako symfóniu, súzvuk.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.