Iste nečakal, že raz bude chodiť na kontinent žobroniť o ústupky aj u dávnych rivalov.
Je to prehnaný obraz? Pre obyvateľov kontinentu určite. Tí vnímajú britského premiéra skôr ako nepríjemného rozvracača spoločnej Európy, ktorý požaduje pre svoju krajinu samé nezaslúžené výnimky, úľavy a výhody.
Na koncotýždňovom samite, kde bola témou dohoda Británie a EÚ o reforme, to bolo zreteľne vidieť. Zástupcovia kontinentálnych štátov vyjadrovali znechutenie z britských požiadaviek, tí grécki ich boli dokonca pripravení vetovať, francúzski sa stavali na zadné a tí stredo- a východoeurópski dávali Cameronovi najavo, že majú vlastných voličov a vlastnú agendu, preto reforma EÚ nesmie ohroziť nič z toho.
Rokovania sa naťahovali a reálne sa pri nich dosahoval taký malý pokrok, že hrozilo predĺženie samitu aj na víkend. Pritom pôvodne mal byť David Cameron už v piatok popoludní naspäť v Británii a rokovať so svojím kabinetom o referende. Mrzutosť na kontinente bola citeľná.
malý žobráčik na kontinente
Lenže Veľká Británia to presne vtedy videla – a stále vidí – inak. Nechápe, prečo kontinent nemôže ustúpiť. Podľa toho na ostrovoch vyzerá verejná mienka. V prvej polovici februára sa v internetovom prieskume verejnej mienky, ktorý vykonal britský Express, až 92 percent opýtaných Britov vyjadrilo za odchod svojej vlasti z EÚ.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.