Dnešná rola Britov na medzinárodnej scéne im nestačí.
„Kto tu uvažuje provinčne?“ pýta sa Dan Hannan, poslanec Európskeho parlamentu za Konzervatívnu stranu. „Tí, ktorí chcú, aby Británia bola globálnou veľmocou, alebo tí, ktorí si myslia, že naše pôsobenie musí sprostredkúvať Federica Mogherini, euroministerka pre zahraničie?“
Euroskeptici však iba zriedka presnejšie vyjadria, ako si Veľkú Britániu po vystúpení z Únie predstavujú. Prinajlepšom povedia, že len čo Británia Úniu opustí, britská vláda si môže vyjednať dohody o voľnom obchode s viacerými štátmi – najmä s tými, ktoré sú členmi Spoločenstva národov.
Lenže medzinárodné pôsobenie Veľkej Británie je oveľa komplikovanejšie ako pár dohôd o voľnom obchode. Na to, že bojovníci za vystúpenie sa hrdia svojím globálnym rozhľadom na vec, je dosť pozoruhodné, ako odmietajú vidieť ťažké dôsledky, ktoré by Brexit mal pre blízkych susedov Británie – najmä pre kontinentálnu Európu.
Je pravda, že Brexitom by neutrpela vojenská sila Veľkej Británie, nenarušili by sa jej záväzky v Severoatlantickej aliancii, ani jej schopnosť tvoriť koalície s USA a západoeurópskymi krajinami pri riešení aktuálnych bezpečnostných problémov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.