Hovoríme s členom tejto iniciatívy Jozefom Melicherom.
Je bežné, že obce spájajú voľby s lokálnymi referendami. Vy využijete voľby na zber podpisov proti hazardu. Zbierať podpisy budete od Bratislavy až po Prešov. Je boj proti hazardu už celoslovenskou témou?
Určite. Takmer v každom meste na Slovensku je niekoľko hazardných prevádzok. Ľudia si všímajú, že hneď vedľa herní sú záložne, alebo že v nich podávajú alkohol zadarmo. Vidia, ako hazard ničí rodiny a zvyšuje kriminalitu – podľa výskumov je u gamblerov 18-násobne vyššia kriminalita ako u bežnej populácie. Ľudia cítia, že nie je v poriadku, aby toto bolo legálne podnikanie.
Rozpad rodiny či hrozba pre mladých – to sú skôr abstraktné dôvody. Máte aj konkrétne argumenty?
Vlani tvorili na Slovensku vklady do hazardného priemyslu 2,5 miliardy eur. Za to by sa dalo postaviť 30-tisícové mesto. Z toho je 600 miliónov eur čistý zisk pre prevádzkovateľov herní. Niektorí tvrdia, že štátny rozpočet má z hazardu dobrý zisk. No podľa českých prieskumov za každú korunu, ktorú štát získa z hazardného priemyslu, musí vynaložiť ďalšie štyri koruny na odstraňovanie spoločenských následkov – na liečebne, starostlivosť o rozpadnuté rodiny či náklady na väzenie. Každý tretí gambler má za sebou kriminálnu činnosť, a mnohé násilné činy sa ani neevidujú, lebo sa odohrávajú vnútri domácností.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.