Pred svitaním sa zastavíme na ugandskom vidieku, na kopci pri škole. To, že sa tu bude dnes voliť, mierne naznačujú len palice zapichnuté do zeme, označujúce hranice volebnej miestnosti. O chvíľu prichádza muž so stolom. Je to člen volebnej komisie, ktorého úlohou je pripraviť nábytok. Na bicykli prebehne viackrát hore-dolu kopcom a dováža stoličky, lavice a stoly. Svitá. Volebné materiály ani predseda komisie ešte nedorazili.
Oneskorené doručenie volebných materiálov a na mnohých miestach až niekoľkohodinové meškanie pri otváraní volebných miestností sa stalo charakteristickou črtou pre prezidentské a parlamentné voľby v Ugande. Odhodlaní voliči tvorili dlhé rady a na svoju príležitosť čakali aj celé hodiny na slnku bez jedla a vody. Ich záujem a trpezlivosť boli pre mňa fascinujúce.
Museveni vs. Besigye
Uganďania sa v prezidentských voľbách rozhodovali medzi ôsmimi kandidátmi. Šancu získať signifikantný počet hlasov mali však len dvaja muži, ktorí zápasili o post prezidenta krajiny už po štvrtýkrát. Úradujúci prezident Yoweri Kaguta Museveni (z vládnucej strany National Resistance Movement, NRM) vedie krajinu už od roku 1986 a kandidoval na svoje piate volebné obdobie.
Kizza Besigye Kifefe (zo strany Forum for Democratic Change, FDC), Museveniho bývalý spojenec a osobný lekár, opäť kandidoval napriek mnohým vyhláseniam, že sa nepustí do boja o prezidentskú stoličku vo voľbách pod taktovkou súčasnej Volebnej komisie. Tá je rovnaká ako v roku 2006, keď Besigye bezvýsledne spochybnil volebné výsledky na Najvyššom súde. Po voľbách v roku 2011 Kizza Besigye spolu s ďalšími troma kandidátmi neuznal výsledky volieb s tvrdením, že voľby boli zmanipulované, ale nikto z nich sa proti výsledkom neodvolal.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.