Stál si pred takmer dvesto knihami. To je na čítanie dosť, nie?
Keď som bol prvýkrát v porote Anasoft litery 2010, bolo ich asi 120 až 140. Počet vydaných titulov pôvodnej beletrie z roka na rok rastie. Neviem však zhodnotiť, či rastie aj počet predaných výtlačkov.
A kvalita?
Je tu v podstate fixný počet približne dvadsať až tridsať kníh ročne, ktoré tvoria korpus umeleckej literatúry spĺňajúci základné kvalitatívne kritériá tejto súťaže.
Lenže museli ste posudzovať aj slabšie pokusy.
To súvisí s pravidlami Anasoft litery. Na rozdiel od českej súťaže Magnesia Litera, do ktorej tituly prihlasuje vydavateľ, tu zaraďuje do súťaže knihy priamo organizátor. Potom to síce vyzerá, akoby šlo o boj vydavateľstiev prebojovať sa, no tak to práveže nie je. Ani vydavateľstvá, ani autori sa sami do súťaže nehlásia, organizátor ich do nej zaradí automaticky.
To potom vysvetľuje tú kvantitu. Neuvažovali ste zmeniť to?
Práve tento rok organizátori hovorili o tom, že ak bude prosperita „slovenskej literatúry“ takto narastať, bude treba zaviesť určitú predselekciu. Napríklad osloviť vydavateľov, aby svoje najlepšie tituly prihlasovali oni. Pôvodná predstava organizátorov bola, že každý porotca číta všetko, čo pri takom kvante kníh neprichádza do úvahy. A pri súčasnom nastavení nášho dotačného systému vychádza veľa kníh až na sklonku kalendárneho roka. To porote čas na čítanie ešte viac skracuje.
Finalisti sú desiati a víťaz len jeden. Budeš tie knihy čítať opäť?
Ja osobne áno. A myslím si, že tak urobia aj ostatní porotcovia. Do septembra, keď sa oznámi meno víťaza, na to ešte bude dosť času.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.