... „Kým práca na Cervanovej ma ťahala dole, tento film ma vracal do života,“ spomína slovenský dokumentarista.
V amerických kinách budú mať premiéru dva hrané biografické filmy o džezových velikánoch Milesovi Davisovi a Chetovi Bakerovi. Nezávisle od nich československí dokumentaristi Robo Kirchhoff a Filip Remunda prichádzajú s filmom Para nad riekou, ktorého hrdinami sú traja slovenskí džezmeni – Laco Déczi, Ľubomír Tamaškovič a Ján Jankeje. Film mal nedávno slovenskú premiéru na Febiofeste a do kín by sa mal dostať od 19. mája. .týždeň sedí s Robom Kirchhoffom v jeho pracovni (ateliéri) na Palisádach a pýta sa, prečo sa rozhodol spraviť film o džeze. Filmár bez váhania odpovedá: „Nechceli sme robiť film o džeze, skôr je o poézii, starnutí a odchádzaní. Možno žánrovo otvorený. Určite sme nechceli točiť hudobný film.“
Para na riekou je jeden z najlepších slovenských dokumentov. Ani náhodou ho netreba považovať za obyčajný portrét troch džezmenov, ktorí majú spoločné to, že všetci emigrovali, silno ich ovplyvnili šesťdesiate roky a ich životy sa točia len okolo hudby. Dokument je komédiou života, v ktorom sa miesi humor s tragédiou, láska k džezu s tvrdou realitou, ale nakoniec z toho traja aktéri vychádzajú ako víťazi.
čistý a priezračný tón
Robo Kirchhoff, ktorý je predovšetkým známy ako autor dokumentu Kauza Cervanová, to má s hudbou veľmi podobné. Hoci kedysi hrával vlastné pesničky, nikdy sa nestal aktívnym muzikantom, no hudba hrá v jeho živote dôležitú úlohu. Jeho prvou kapelou boli The Beatles a zvlášť John Lennon. Potom prišli Frank Zappa, Bob Dylan a Jimi Hendrix. Kľúčovú úlohu v jeho živote zohral album Déjà vu od štvorice Crosby, Stills, Nash and Young, ktorý objavil v otcovej diskografii a pomocou prekladov piesní vytlačených na obale supraphonského vydania sa učil po anglicky. V otcovej zbierke bol ešte jeden dôležitý dvojalbum s názvom Černá galaxie, ktorý zmenil jeho smerovanie v hudbe. Išlo o výberovku soulovej hudby so všetkými vtedajšími čiernymi hviezdami. Neskôr sa u svojho kamaráta dostal k Milesovi Davisovi. Ten nakoniec emigroval, ale dva dni pred útekom mu stihol pustiť jeden z Davisových posledných albumov You’re Under Arrest... „Dal ju na gramofón, vonku sa práve prebúdzala príroda, prichádzala jar, bolo otvorené okno a pred jeho barakom kvitol strom. Zrazu sa ozvala trúbka. Mal som vtedy 20 rokov a nič také som nikdy nezažil. Bolo to úžasné. Odvtedy som začal hľadať, odkiaľ prišiel ten zvuk. To ma priviedlo k džezu. K Charlie Parkerovi, Johnovi Coltranovi, Dizzy Gillespiemu, Joeovi Zawinulovi, a tak ďalej,“ spomína Kirchhoff.
Pare nad riekou predchádzalo silné priateľstvo Roba s Ľubomírom Tamaškovičom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.