A síce dva kúsky, delikatesy nad delikatesy, ktoré tvoria mušľu svätého Jakuba.
Hrebenatky, lebo tak sa oficiálne volajú tieto mimoriadne elegantné potvory s fascinujúcou lastúrou, provokovali ľudskú predstavivosť od nepamäti. Vytvorili sa okolo nich neuveriteľné legendy, z tvaru samotnej lastúry sa dokonca stal symbol, ktorý nezriedka nájdeme na erboch tých najznámejších panovníckych rodov. Nehovoriac o tom, že ich delikátne vnútro fascinuje kuchárov ako máločo z morských plodov.
Dve chutné a tak rozdielne veci v jednej lastúre! Bielosivý húževnatý valček, ktorý sa nazýva oriešok, a oranžovočervený cíbik, ktorému zas hovoria corail. A oba dokonale jedlé. Ich konzumáciu sprevádza jemnulinká morská chuť, no sústo sa s jazykom trochu zahráva. Najmä pri oriešku má človek pocit, že priamo cíti jeho svalové vlákna, akoby to ani nebol nejaký lastúrnik, ale bizarne upravená hydina.
Najznámejšia z hrebenatiek dostala meno podľa svätého Jakuba. Viaže sa k tomu istá legenda. Keď pozostatky apoštola Jakuba eskortovali z Jeruzalema do Galície, čakal ich na pobreží rytier v zbroji na krásnom koni. No relikvie sa v zlate tak ligotali, že hádzali na breh prasiatka a ako na just rytierovmu koňovi rovno do očí. Ten sa splašil a šup ho z útesu aj s rytierom do mora. Kôň sa utopil, no rytier sa zázračne zachránil.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.