Alžbeta II. je na tróne 64 rokov, dlhšie ako kráľovná Viktória, ktorej „rekord“ prekonala deviateho septembra 2015. Tento pondelok oslávi panovníčka deväťdesiate narodeniny a pôsobí stále energicky. Vlani absolvovala 306 verejných podujatí doma a 35 v zahraničí. Kráľovná pracuje. A od 90. rokov dokonca dobrovoľne platí dane z príjmu. Hoci verejná mienka jej nebola vždy naklonená, Briti nikdy väčšinovo nevolali po zrušení monarchie. A dnes je konsenzus jasný: Alžbetu si nedajú.
Aj pre to, čo za svoj dlhý život prekonala, je táto panovníčka je čoraz menej inštitúciou a čoraz viac ženou z mäsa a kostí. Zažila vojnu, rozpad impéria, rodinné nepokoje i tragédie. Pokoj, s ktorým to znáša, dáva tušiť obdivuhodne silný charakter.
keď Wallis otriasla trónom
Alžbeta nastúpila na trón len vďaka dejinnej náhode. Keď sa narodila, bola v poradí následníctva až tretia, po svojom strýkovi a otcovi. Potom však prišiel zvrat.
V roku 1936 nastúpil na trón brat jej otca, najstarší syn kráľa Juraja V. a kráľovnej Mary, a stal sa Eduardom VIII. Zakrátko nato však požiadal o ruku svoju milenku Wallis Simpsonovú, raz rozvedenú a stále vydatú za svojho druhého manžela. Vypukla ústavná kríza – Británia nemohla akceptovať rozvedenú kráľovnú. Hrozilo, že v prípade svadby kráľa s Wallis Simpsonovou podá vláda demisiu, a to by zničilo politickú neutralitu trónu. Eduard VIII. abdikoval a nahradil ho mladší brat Albert – pod menom Juraj VI. Takto sa následníčkou stala jeho dcéra, desaťročná Alžbeta – princezná Lilibet, ako sama seba v ranom detstve volala.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.