A ono nielenže sa to dá, ale je to dokonca úplne vzrušujúce.
Keď som začal listovať Stručným etymologickým slovníkom slovenčiny od Ľubora Králika, padol mi hneď na tretej strane zrak na slovo adut. Už dlho som to archaicky znejúce slovo, znamenajúce v kartách tromf, nepočul. Teraz som sa dozvedel, že pochádza z nemčiny, ktorá ho prevzala z francúzštiny, kde „à tout“ znamená „za všetko“. A že nie je až také archaické, keďže je v slovenčine písomne doložené až od 19. storočia. Častejšie používané slovo tromf je staršie, písomne doložené už od 18. storočia. Pochádza tiež z nemčiny, kam sa vraj dostalo z latinského „triumphus“.
Hneď som si spomenul aj na iný kartársky archaizmus, konkrétne na slovo túz, označujúce eso. Dozvedel som sa, že toto slovo je písomne doložené už v 18. storočí, opäť z latinčiny cez nemčinu, pričom východiskom bolo slovo „duōs“, akuzatív od duo, čiže dva. Pôvodným významom vraj bola dvojka na hracích kockách, vznik dnešného významu je nejasný. Modernejšie znejúce slovo eso, písomne doložené až v 20. storočí, k nám prišlo rovnakou cestou ako túz, pričom latinské „assis“, znamenalo rímsku mincu. V stredoveku sa vraj slovo „ās“ používalo ako označenie jednotky na hracích kockách alebo karty s jedným bodom.
írečité
Po kartárskych výrazoch som začal hľadať rýdzo slovenské írečité slová. Mimochodom, slovo rýdzi pochádza z praslovanského „rūd-“, ktoré je odvodené z indoeurópskeho „reudh-“ a znamená červený.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.