Nie všetci extrémisti sa do politiky prebíjajú s dupotom kanád a s vulgárnymi pokrikmi, aby potom zaryto mlčali pred mikrofónmi médií. Niektorí prichádzajú potichu, decentne, s úsmevom, a každému radi odpovedia na otázku. Ich názory sa od tých skôr menovaných neodlišujú. Hádajte, ktorí sú nebezpečnejší?
s revolverom sa nebojí?
Štyridsiatnik Norbert Hofer patrí k decentným extrémistom. Nosieva síce zbraň, čo v európskej tradícii rozhodne nepôsobí neškodne, ale vie, že krikom získa menej ako trpezlivým presviedčaním. Odmieta islam v Rakúsku, všeobecne nechce „priveľa cudzincov“, kritizuje Brusel, ale obhajuje režim Vladimíra Putina v Rusku.
Rád však hovorí s úsmevom a zdvorilo. Aj lídra svojej strany (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho presvedčil, aby stlmil ohnivú rétoriku. Aj vďaka odsunu Stracheho do úzadia Hofer vyhral prvé kolo prezidentských volieb v Rakúsku. Dostal vyše 36 percent hlasov, hoci prieskumy mu predpovedali približne o desať menej. Navyše sa to stalo za vysokej účasti voličov – takmer 69 percent. Hofer sa chystá do druhého kola. Jeho protikandidátom bude Alexander Van der Bellen, nezávislý kandidát s podporou Strany zelených.
Van der Bellen má oproti Hoferovi nevýhodu – svoj vek (72 rokov), no ak sa Rakúšania zjednotia proti Hoferovi za ním, môže tento hendikep prekonať. A Rakúšania sa možno zjednotia, aby Hofera porazili. Nemálo z nich má v živej pamäti sankcie, ktoré uvalili niektoré krajiny Západu na Rakúsko v 90.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.