Spoločnosť JIKA patrí do španielskeho koncernu ROCA. Aj napriek tomu, že ju od 90. rokov vlastní zahraničný investor, darí sa jej udržiavať si tradične vysokú kvalitu výrobkov. A na zamestnancoch badať, že sú úprimne hrdí na svoju prácu pri výrobe produktu našej každodennej spotreby.
Prvá výroba keramiky na Znojemsku sa začala už v roku 1878, keď tu Rudolf Ditmar založil fabriku. Jeho olejové lampy vraj dobyli svet. Neskôr, v tridsiatych rokoch tu vymysleli ranú podobu klozetov a umývadiel vyrábaných z takzvanej žiarohliny. Po znárodnení a za éry socializmu boli Keramické závody Znojmo jedným z najväčších producentov kúpeľnej keramiky u nás a ich labuť v logu si pamätá azda každý. Prehliadku výrobne Jika v Znojme sme absolvovali s marketingovou manažérkou Ingrid Hejkalovou.
Z čoho sa dnes vlastne keramika vyrába?
Stále to nazývame keramika, ale s postupom doby a technológie sa materiál neustále vylepšuje. Tomu najmodernejšiemu sme dali prívlastok zafír. Tento materiál používame pri produkcii exkluzívnejších kúskov značky Laufen, ktoré môžu mať tenké tvary pri vysokej tvrdosti. Revolučný materiál z roku 1938 – Diturvit, vyvinutý na produkciu archaicky vyzerajúcich toaliet, umývadiel a pisoárov, bol masívny a omnoho krehkejší. Často v modrej farbe, ktorá má odpudzovať muchy. O niečo novšie produkty našej fabriky sú umiestnené napríklad aj v známej brnianskej vile Tugendhat.
Kedy prišiel boom produkcie keramiky? Kedy vymysleli klozet?
Prvé water closet - WC vymysleli už v šestnástom storočí, používala ho kráľovná Elizabeth. Vyrobené bolo z dreva. Historické výrobky z konca 19. storočia boli umelecké diela zdobené dekórom. Boli drahé a mohla si ich dovoliť len bonitná klientela. Najväčší boom výroby a používania keramiky prišiel až v medzivojnovom období, keď už bola v mestách vybudovaná infraštruktúra. Znojemská keramička je jedna z najstarších fabrík na európskom kontinente.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.