Manželia Alena Hadravová a Petr Hadrava – ona latinčinárka a on astrofyzik – vydali už niekoľko českých prekladov latinských textov venovaných astronómii. Ide o komentované texty autorov, ktorí pôsobili v Česku (Křišťan z Prachatic Stavba a Užití astrolábu, Tycho Brahe Přístroje obnovené astronomie, Johannes Kepler Sen neboli Měsíční astronomie). Ich najnovším počinom je vydanie základného Galileovho astronomického diela a Keplerovho komentáru k tomuto dielu. Aj keď slovo dielo je tu do istej miery nadnesené – v obidvoch prípadoch totiž ide o relatívne krátke, ale o to hutnejšie oznamy základných objavov a komentárov k nim.
Okrem dvoch hlavných textov obsahuje kniha aj veľmi užitočný úvod, ktorý zasadzuje Galileiho objavy do dobového kontextu (fajnšmekri určite ocenia, že úvod je vytlačený na inom papieri ako samotné texty – úvod na hladkom bielom, Galileo a Kepler na matnom žltom). Ako ilustráciu toho, aké zaujímavosti obsahuje už tento úvod, uveďme aspoň jeden citát: „Svým nenávistným odporem vůči Galileovým objevům proslul český matematik a astronom Martin Horký z Lochovic. Žil v té době v Bologni, ... a na vlastní náklady publikoval v Modeně spisek Brevissima peregrinatio contra Nuncium sidereum (Velmi krátke putování proti Hvězdnému poslu), v němž zpochybnil důvěryhodnost Galileových objevů.“
hviezdny posol
Čitateľovi, ktorý nepozná históriu Galileových objavov uskutočnených pomocou prvého astronomického ďalekohľadu, ponúka Hviezdny posol nevšednú možnosť stať sa v prípade možno najdôležitejších astronomických objavov všetkých čias svedkom takpovediac z prvej ruky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.