Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Súboj s realitou

.časopis

Keď premiér Fico nedávno nečakane vyhlásil, že Slovensko podporí Ahtisaariho plán na riešenie otázky Kosova, prejavil tým chvályhodný zmysel pre diktát reality, čím trochu vyvážil svoj chýbajúci rešpekt k ťažko vybojovaným rozhodnutiam slovenského parlamentu.

Keď premiér Fico nedávno nečakane vyhlásil, že Slovensko podporí Ahtisaariho plán na riešenie otázky Kosova, prejavil tým chvályhodný zmysel pre diktát reality, čím trochu vyvážil svoj chýbajúci rešpekt k ťažko vybojovaným rozhodnutiam slovenského parlamentu.
Slovenský parlament zase pred niekoľkými mesiacmi prijal svoje ťažko vybojované uznesenie k riešeniu otázky Kosova, čím prejavil chvályhodný zmysel pre mocný cit slovanskej vzájomnosti, a trochu tak vyvážil svoj chýbajúci rešpekt k diktátu reality. A najnovšie sa najmocnejšie štáty sveta na summite G8 dohodli, že hlasovanie o riešení otázky Kosova v OSN odložia, zatiaľ na neurčito, čím prejavili chvályhodné porozumenie pre city ruského prezidenta Putina, a vyvážili tak svoj chýbajúci rešpekt k dráme, v ktorej sa rodia zahraničnopolitické postoje Ficovho Slovenska.

Hoci ani v jednom z dejstiev tohto príbehu nehrali skutočné osudy kosovských Albáncov či Srbov nijakú úlohu, môže si slovenský parlament chvíľu navrávať, že si od neho štáty G8 dali múdro poradiť. Na Slovensku ide v skutočnosti o trochu komickú zrážku sebavedomia (slovenského) a reality (medzinárodnej).
Keď premiér Fico nedávno vyhlásil, že on by veru na Slovensku so žiadnym americkým radarom nesúhlasil, opäť išlo o zrážku sebavedomia (Ficovho) s realitou, v ktorej sa na to premiéra nikto nepýtal a  na Slovensku ani nikto nič podobné neplánoval. Svet fascinovane a s rastúcou úzkosťou už mesiace počúval hrozivé reči Vladimíra Putina a jeho rôznych úradníkov o ruských odvetných opatreniach proti plánovanej americkej protiraketovej obrane. Nevedno, či si ten pán všimol aj statočný postoj Róberta Fica. Na summite G8 však Putin náhle nepokračoval v rečiach o ruských raketách namierených na radar v Česku, ale navrhol stavbu radara v Azerbajdžane, ktorý na juhu susedí s Iránom. Najmä o hrozbu rakiet s nukleárnymi hlavicami, ktoré by mohli byť odpálené z Iránu a okolia, totiž pri tej americkej protiraketovej obrane ide. Azerbajdžanský prezident podľa Putina s radarom vo svojej krajine vopred súhlasil, čím prejavil zmysel pre realitu, i keď nie vzdorovité sebavedomie, porovnateľné so sebavedomím premiéra Fica.
O zrážkach sebavedomia s realitou budeme v slovenskej zahraničnej politike asi počuť častejšie. Pomohlo by, keby výrokom predchádzala úvaha, keby sa do uvažovania o zahraničnej politike vrátili hodnoty a keby sme si opäť uvedomili, kto sú naši spojenci. Len nevedno, či je to v možnostiach Ficovho Slovenska.  
FRANTIŠEK ŠEBEJ
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite