Súostrovie Svalbard je dodnes známe pod názvom Špicbergy, ktorý dostalo, keď ho v roku 1596 objavil Holanďan Willem Barents.
Ostrovy na polceste medzi kontinentálnym územím Nórska a severným pólom boli dlho územím nikoho – a všetkých. Hoci sa o ne neviedla skutočná vojna, tie diplomatické a špiónske by vydali na román. A aj vydali: napísal ho nórsky reportér Per Arne Totland a dal mu názov Om hundre år er allting gjemt. O sto rokov bude všetko zabudnuté.
Hlavným námetom je boj Ruska a Nórska o súostrovie, ktoré je kľúčom k Arktíde; hlavným lákadlom pre čitateľa je napínavý dej; a hlavným prínosom románu je, že prebúdza záujem o dejiny a upozorňuje na hrozby súčasnosti.
fakty a fikcia sa nemusia biť
Totlandova kniha je špionážny triler, no vychádza z historických faktov. Predstavuje boj o Špicbergy (Svalbard) medzi Nórskom a Ruskom od dvadsiatych rokov 20. storočia až po začiatok tretieho tisícročia. Autor píše o skutočných osobách, pripája k nim svoje fiktívne postavy; a jedných aj druhých využíva ako nositeľov napätia i informácií. Výsledkom je zaujímavý mix faktov a fikcie.
„Vo všeobecnosti si Nóri veľmi neuvedomujú, akú históriu má Svalbard. Mnohí vedia, že sa stal nórskym územím vďaka Svalbardskej zmluve z roku 1920, ale netušia, aké spory sa o Svalbard viedli na začiatku a čiastočne pretrvávajú,“ vysvetľoval mi Per Arne Totland, prečo chcel svojou knihou priblížiť dejiny aj krajanom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.