Toto sú ony: Angela Merkel, Theresa May, Hillary Clinton. Nemecká kancelárka, britská premiérka a kandidátka, ktorá sa môže stať americkou prezidentkou. Nie sú však jediné. Vo Francúzsku rastie sila Marine LePenovej, v Škótsku je predsedníčkou vlády Nicola Sturgeon, v Severnom Írsku vedie kabinet Arlene Foster. Hlavná opozičná strana v Británii, teda labouristi, by v najbližšom čase mohla tiež získať líderku, ak členovia pošlú do dejín zástupcu svojho arcičerveného krídla, Jeremyho Corbyna, a pridelia jeho post protikandidátke Angele Eaglovej.
ženy sa častejšie dostávajú k moci
Na čele väčšiny krajín vo svete sú stále muži. No vývoj ide aj tak v prospech žien. V roku 1979, keď dostala opraty v Británii do rúk Margaret Thatcher, okrem nej bola na volenom poste premiérky iba jediná žena (Maria de Lourdes Pintasilgo v Portugalsku). Dnes je vo volených funkciách na čele štátov 16 žien: v Čile, na Marshallových ostrovoch, v Nemecku, vo Veľkej Británii, v Chorvátsku, Litve, Poľsku, Nórsku, na Malte, v Libérii, Nepále, Bangladéši, Južnej Kórei, na Taiwane, na ostrove Maurícius a v Namíbii.
Stúpa počet žien, ktoré zasadajú v zákonodarných zboroch. V roku 1997 bolo z parlamentných poslancov na svete len 11,7 percenta žien. K prvému júnu tohto roku je ich 22,7 percenta.
Ak si všimneme aj globálne organizácie, Medzinárodný menový fond vedie od roku 2011 Francúzka Christine Lagarde.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.