nórsky historik a teoretik architektúry Christian Norberg-Schulz (1926 – 2000) nie je len jeden z množstva autorov, ktorí píšu o architektonickom umení. Patrí k najvýraznejším. Poznáme ho už z českého prekladu knihy Genius loci. A teraz sú tu Principy moderní architektury, ktoré pôvodne vyšli v roku 2000. Norberg-Schulz v úvode upozorňuje, že kniha nehovorí o dejinách modernizmu v architektúre, ale o princípoch, z ktorých sa moderné stavby zrodili. To neznamená, že sa tu s dejinami nestretneme; naopak, sú tu prítomné, no preto, aby sme cez ne porozumeli tomu, čo staviteľský modernizmus znamenal.
znovu si nájsť domov
Prvá z deviatich kapitol sa začína slovami: „Moderná architektúra vznikla preto, aby ľuďom pomohla cítiť sa v novom svete doma. No na to, aby sa človek cítil doma, mu nestačí príbytok, odev a jedlo; musí sa predovšetkým identifikovať, stotožniť so svojím hmotným a spoločenským prostredím.“ Sú to dôležité vety, lebo vystihujú jadro Norberg-Schulzovho uvažovania o zmysle miesta.
Architektúra sa podľa neho nemá zaoberať iba geometrickým priestorom, v ktorom dokáže inžinier úplne presne vypočítať parametre, na základe ktorých tam stavba vydrží stáť. Viac než priestor je tu dôležité miesto – to, či architekt pochopil, takpovediac, ducha daného miesta a urobil zo stavby to, čo bude aj v prirodzenom a živom vzťahu s okolitým prostredím.
Modernizmus už preto nepripisuje veľkú váhu slohu, ktorý by architektovi jasne diktoval, ako má tvoriť.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.