toto leto azda neprejde týždeň, aby sme nezaznamenali nejaký teroristický útok. Sme už v Európe tak pod paľbou, ako ste vy v Izraeli?
Problém Európy je celkom odlišný od Izraela. Keď bola schválená Schengenská zmluva, nikto nepremýšľal nad hrozbou terorizmu. Cieľom bolo vytvoriť v Európe otvorený priestor a nikto nepredvídal, že raz prídu radikálni islamisti. Výsledkom je, že síce máte otvorené hranice, ale nemáte dobrú spoluprácu medzi spravodajskými službami, ako aj rezortmi spravodlivosti a vnútra. Europa čelí situácii, ktorá bola úplne nepredvídaná. Typ terorizmu, ktorému čelí Európa, je veľmi individuálny a je ťažké ho zachytiť alebo s ním bojovať, a to aj so sofistikovanými tajnými službami. To, čo teraz Európa potrebuje, a zatiaľ sa jej to nedarí, je vytvoriť fungujúcu koordináciu spravodajských služieb jednotlivých krajín. Je to citlivá otázka, lebo sa týka štátnej suverenity a zároveň vzájomného podozrievania medzi spravodajskými službami. Vojenské spravodajstvo je, samozrejme, tou najcitlivejšou sférou každej krajiny. Idea suverenity a zdieľania informácií medzi 28 krajinami Únie je veľmi odlišná od toho, čo máme tu v Izraeli. Štruktúra Európskej únie nie je adekvátna k tomu, aká by mala byť odpoveď.
áno, ale je teda namieste istá panika z toho, že tieto útoky tu budú každý deň a my v Európe sa im nevieme brániť? Pokiaľ viem, tak počet útokov v Izraeli za posledné roky, naopak, klesá.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.