už keď Andrej Danko začal o nevyhnutnej potrebe zmeny rokovacieho poriadku parlamentu rozprávať prvýkrát, bol zrejmý jeho úmysel odpútať pozornosť. Po tom, ako bezprecedentným krokom zrušil pre koalíciu zatiaľ asi najnepríjemnejšiu schôdzu o odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka, začal filozofovať o svojich obľúbených témach. Politickej kultúre, slušnosti a odstránení bájneho „deštruizmu“ v parlamente.
V kontexte všadeprítomného Bašternáka nebolo podľa Danka odrazu nič akútnejšie, než zmena rokovacích pravidiel. Taká, ktorá by docielila to, aby sa poslanci „nehrali na fejsbúku, nechodili v tričku, neziapali a nemali ani obrazové vizuály, ktoré aj v starom Ríme patrili do divadla.“ Po vyše mesiaci príprav a porovnávania poriadkov iných európskych krajín uzrel uplynulý týždeň svetlo sveta prvý návrh novely. A spolu s ním opäť aj starý politický trik s odpútaním pozornosti.
Návrh novely prenikol do médií minulý pondelok dopoludnia. Teda pár hodín predtým, ako sa mala pred komplexom Bonaparte uskutočniť v poradí už ôsma zo série opozičných demonštrácií. Odpútavací manéver ani tentoraz tak úplne nevyšiel – na protest prišli aj vďaka novej dávke aktualizačných momentov približne tri tisícky ľudí a protesty chytili nový dych. Návrh novely však už tak či tak ležal na stole. A opoziční politici, ktorí tentoraz pódium pred Bonapartem prenechali zabávačom, získali ďalšiu zbraň v kritike kompetentnosti predsedu parlamentu, ako i celej vlády.
paškov duch
Ku kľúčovým zmenám má patriť obmedzenie vystúpení poslancov či posilnenie právomoci predsedu parlamentu, ktorý by mal získať právo prerušiť schôdzu, ak z pléna rokovacej sály vykáže poslanca pre nevhodné správanie a ten to odmietne rešpektovať. Po novom by sa poslanci k rokovanej veci mohli vyjadriť len raz –
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.