august, ako vieme aj z vlastných dejín, býva pre susedov Ruska nebezpečný mesiac. V auguste predminulého roka ruské vojská vstúpili na územie Ukrajiny – po mesiacoch nepriznaného zasahovania. V auguste minulého roka bola zverejnená správa think-tanku European Leadership Network, ktorá upozornila, že reálne hrozí konflikt medzi Ruskom a niektorou z krajín NATO.
V auguste tohto roku sa môže prebiehajúca vojna medzi Ruskom a Ukrajinou vystupňovať do konfliktu úplne nových rozmerov. Predpoklady pre to vytvorilo nielen Rusko, ale aj Západ – ktorý dianie na východe Ukrajiny začal brať ako niečo normálne.
Na Západe zavládlo presvedčenie, že sú na svete iné bezpečnostné riziká, iné strategické priority a iné lokality, v ktorých sa tvorí geopolitická rovnováha. Osud Krymu prestal byť hlavnou témou slovných prestreliek. Ak sa o ňom vôbec rokuje, tak bezvýsledne. Západné mocnosti sa zjavne zmierili s tým, že toto územie Rusko anektovalo. Alebo nie? Tak či onak proti tomu nič nerobia.
občas Trump hovorí aj za múdrejších
Nedávno odzneli škandalózne vyjadrenia Donalda Trumpa, ktoré ukázali, že tento kandidát o ukrajinskej realite nemá potuchy, a bol to podivný paradox. Trump totiž nevydal svedectvo ani tak o vlastnej nevedomosti, ako skôr o celkovej hmle a neistote, ktorá zahalila problém Krymu. Nielen „the Donald“, ale aj veľa informovanejších ľudí prestalo Krym vnímať.
Pre polostrov, ktorý, ako argumentujú mnohí, kedysi aj tak patril Rusku (a podľa rozšíreného mýtu ho Ukrajine len tak „daroval“ Chruščov), sa Západu zjavne neoplatí stupňovať konflikt s Kremľom.
Rezignácia Západu však vytvára nebezpečné podhubie, na ktorom môže vyrásť ďalší a väčší konflikt s Ruskom. Lebo tam, kde sa Putinovi ustúpi, tam Putin nehanebne vstúpi – a ide ďalej.
Dôkazom sú incidenty z minulého týždňa...
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.