atletika priniesla niekoľko vrcholov. Asi najvýraznejším bolo prekonanie šestnásť rokov starého mužského svetového rekordu na 400 metrov. Juhoafričan Wayde van Niekerk zabehol jednu z kráľovských disciplín kráľovnej športov za 43,03 sekundy a rekord legendárneho Michaela Johnsona tak zlepšil o pätnásť stotín. V historických tabuľkách sa dostal pred piatich Američanov, ktorí v tejto disciplíne historicky suverénne dominujú. Je tiež prvým človekom planéty, ktorý zabehol stovku pod desať, dvojstovku pod dvadsať a štvorstovku pod štyridsaťštyri sekúnd.
Najväčšou postavou svetovej atletiky však zostáva aj po týchto hrách jamajský šprintér Usain Bolt. S jasnou prevahou vyhral stovku aj dvojstovku, a hoci doba jeho svetových rekordov je zrejme nenávratne preč (tridsať rokov je na šprintéra predsa len úctyhodný vek), už navždy bude jednou z najväčších postáv atletickej a všeobecne športovej histórie.
„Najväčšou postavou svetovej atletiky však zostáva aj po týchto hrách jamajský šprintér Usain Bolt. “
Pre nás na Slovensku však zostane pre olympijské hry v Riu de Janeiro kráľ najkratších atletických pretekov v tieni víťaza pretekov najdlhších. Chodecká päťdesiatka nám priniesla zlato v nesmierne dramatických a vzrušujúcich pretekoch.
the Tóth
Celý druhý olympijský týždeň sa na Slovensku niesol v znamení čakania na vystúpenia Mateja Tótha v chodeckom maratóne, Petra Sagana v pretekoch horských cyklistov a štvorkajaka v rýchlostnej kanoistike.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.