autorkou knihy Maďarsko v druhej svetovej vojne je americká historička Deborah S. Cornelius. U našich južných susedov sa dejiny minulého storočia zdajú azda ešte spolitizovanejšie než u nás. Odstup cudzinca zďaleka je teda asi dobrá vec. Naproti tomu knihu Slovenská republika 1939 – 1945 dal dohromady kolektív našich domácich historikov pod vedením Kataríny Hradskej a Ivana Kamenca.
Prvá kniha je podaná čitateľsky ľahšie prístupným jazykom. Druhá je skôr strohejším akademickým dielom. No obe prinášajú nové a zaujímavé informácie o udalostiach, na ktoré má už každý vopred sformovaný názor. V oboch našich krajinách.
sen o revízii hraníc
Čítal som ich po sebe, čo umožňuje prežiť druhú svetovú vojnu akoby z perspektívy dvoch susediacich štátov. Maďarsko i Slovensko boli síce spojencami Hitlera, no na seba navzájom hľadeli s nevraživosťou a voči tomu druhému mali nedoriešené územné nároky. Hitler to patrične využíval: Strašil nielen Slovákov Maďarmi, ale aj Maďarov Slovákmi. V roku 1944 sa trebárs vyhrážal Horthymu, že ak pri okupácii Maďarska Nemcami bude klásť odpor, umožní podieľať sa na nej aj slovenským a rumunským vojskám.
A to bol argument ťažkej váhy. Podľa americkej historičky sa Maďarsko dostalo na Hitlerovu obežnú dráhu najmä ako dôsledok trianonskej traumy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.