predseda Európskej komisie Donald Tusk vie, že „jeho“ Únia prežíva ťažké časy. Ešte pred začiatkom neformálnej schôdzky lídrov EÚ (bez Veľkej Británie, ktorú po prvý raz od brexitu niekam nepozvali) vyjadril obavy o budúcnosť spoločnej Európy.
„Neprišli sme do Bratislavy, aby sme sa navzájom utešovali. Či nebodaj popierali výzvy, ktorým čelíme. V tomto konkrétnom momente... má zmysel jediné: triezvo a kruto úprimne zhodnotiť situáciu,“ uviedol v komuniké, ktoré zverejnila 15. septembra Európska komisia. „Nepochybne potrebujeme optimistický scenár budúcnosti,“ pokračoval. „Ten si však nutne vyžaduje realistickú diagnózu príčin brexitu a jeho politických dôsledkov pre celú Európu.“ Stretnutiu v Bratislave vopred odkázal, že nemožno začať diskusie s blaženým presvedčením, že je všetko v poriadku. Krízy, vyslovil na záver, je potrebné využiť na pokrok. A v Bratislave by sa mala začať kresliť „cestovná mapa“ riešení pre Európsku úniu – najmä riešení v oblasti stability, bezpečnosti a účinnej ochrany.
„Na rozdiel od Junckera, ktorý aj pri najlepšej snahe nedokáže pôsobiť inak ako od reality odtrhnutý eurokrat, je Donald Tusk aspoň realista.“
Tuskove slová zapôsobili až netradične triezvo. Až by mohli v poslucháčovi vzbudiť nádej, že do horných poschodí Európskej únie konečne zavítala istá pokora pred realitou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.